Vaikų grįžimas į mokyklą po vasaros atostogų: kaip pasiruošti?

Vaikų grįžimas į mokyklą, kai baigiasi moksleivių atostogos, gali būti įtemptas tiek mažiesiems, tiek jų tėveliams. Taigi svarbu tinkamai nusiteikti ir pasiruošti šiam etapui iš anksto.

Ką daryti, kad grįžimas į mokyklą būtų sklandesnis?

Ką daryti, kad grįžimas į mokyklą būtų sklandesnis?

Čia pateikiami keli pagrindiniai patarimai, ką reikėtų padaryti, prieš grįžtant atgal į mokyklą po moksleivių atostogų.

Atkurti rutiną

Kai vaikai eina į mokyklą, jie turi aiškią dienos rutiną, kuri atostogų metu pasimeta.

Taigi, kai lieka jau nedaug laiko iki atostogų pabaigos, svarbu padėti vaikams sugrįžti į jiems įprastą ritmą.

Tai apima kelis pagrindinius veiksnius:

  1. Miego režimas – skatinkite vaikus eiti miegoti anksčiau, kad jiems būtų lengviau keltis ryte, kai reikės į mokyklą. Nespauskite jų iškart sugrįžti į ankstesnį miego režimą, bet miego laiką ankstinkite po truputį.

  2. Namų darbų ruošimas – kai kurie mokytojai vaikams užduoda namų darbų net per atostogas. Paklauskite savo mažųjų, ar jiems nieko nereikia atlikti vasaros atostogų metu.

    Jei paaiškės, kad jie turėjo užduočių, paskatinkite jas atlikti tuo metu, kokiu jie įprastai daro namų darbus (pvz., 13 val., nes tokiu metu jie šiaip grįžta iš mokyklos).

    Jei vis dėlto mokytojai namų darbų atostogoms neuždavė, paskatinkite vaikus skaityti knygas ar pradėti kartotis jau žinomą informaciją tuo laiku, kai jie turėtų daryti namų darbus. Tai padės vaikams susigrąžinti įprotį namuose ruošti užduotis.

  3. Kitos veiklos, būdingos vaikams mokslo metais – galbūt Jūsų vaikas prieš miegą skaitydavo knygas, galbūt kartu ruošdavote jam maistą į mokyklą, o gal yra kitokių veiklų, kurios Jūsų šeimoje įprastos, kai vaikai eina į mokyklą?

    Pats laikas jas prisiminti dar atostogų metu, kad vaikai į naujus mokslo metus žengtų jausdami mažiau įtampos.

Skatinti savarankiškumą

Vasaros atostogų metu vaikai dažniausiai būna apsupti suaugusių žmonių – senelių, tėvų, auklių ar kitų artimųjų. Mažieji dažniausiai yra viskuo aprūpinami, jiems patiems nereikia dėl nieko jaudintis. 

Tačiau mokykloje Jūsų vaikas yra tik vienas iš daugelio, todėl daug dalykų turi gebėti pasidaryti pats. Dėl to svarbu skatinti vaikų savarankiškumą dar atostogų metu, kad mažieji, sugrįžę į mokyklą, nesijaustų apleisti ir pasimetę.

Ugdyti savarankiškumą galima keliais būdais – pradedant nuo namų buities užduočių (pvz., savo indų išsiplovimas, maisto pasišildymas/pasigaminimas, namų išsiurbliavimas), baigiant savarankišku žinių kartojimusi, vartant senus sąsiuvinius, susidarant sąrašą mokyklinių prekių, kurių jiems reikės, sugrįžus po mokinių atostogų, ar mokantis finansinio raštingumo, kuris padės tinkamai naudoti tėvų duodamus kišianpinigius.

Užtikrinti saugumą

Jei Jūsų vaikai į mokyklą eina pėsčiomis, padėkite jiems prisiminti kelią iki jos. Taip pat svarbu akcentuoti saugaus eismo taisykles – kad gatvę galima kirsti tik tam skirtose vietose, kad reikia pasižiūrėti į abi puses prieš einant per gatvę, nebėgti ir nevažiuoti dviračiu/paspirtuku per ją. 

Jei vaikas pradėjo eiti į naują mokyklą, parodykite jam kelią ar autobusų stotelę, iš kurios jam reikia išvažiuoti. Taip pat kartu galite patyrinėti mokyklos teritoriją, kad vaikams būtų drąsiau į ją eiti rugsėjį. Jei joje rasite žaidimų aikštelę, pažaiskite joje su vaiku, kad jis galėtų susikurti smagių atsiminimų mokyklos kieme, kurie skatins mažylį laukti mokslo metų pradžios.

Kalbėti apie jausmus

Paklauskite vaiko, kaip jis jaučiasi prieš grįždamas į mokyklą. Paaiškinkite, kad natūralu jausti nerimą ar jaudulį, nes laukia nauja pradžia. 

Keli patarimai, kurie padės vaikams jausti mažiau nerimo prieš atostogų pabaigą:

  • Paaiškinkite, kad jaudintis normalu – prieš grįžimą į mokyklą jaudinasi ne tik vaikai, bet ir suaugusieji – tiek Jūs, tiek mokytojai.

  • Paklauskite, dėl ko vaikai labiausiai nerimauja, ir padėkite sumažinti jų baimes.

  • Patarkite būdus, kurie padeda sumažinti jaučiamą stresą. Pavyzdžiui, užsimerkti ir tris kartus giliai įkvėpti bei iškvėpti. Arba nelaikyti jaudulio savyje, o pasipasakoti draugams ar tėvams.

Įsigyti mokyklines priemones

Prieš pasibaigiant moksleivių atostogoms, su vaikais aptarkite, kokias priemones jie dar turi nuo praeitų metų, o kokių daiktų reikėtų nusipirkti.

Dažniausiai mokykloje reikalingi daiktai:

  • Kanceliarinės priemonės – tai spalvotas ir baltas popierius, sąsiuviniai, piešimo ir spalvinimo priemonės, rašikliai, pieštukas, trintukas ir kt. Ypač pradinių klasių moksleiviams tai labai reikalingos priemonės, kurias galima įsigyti iš anksto.

  • Kuprinė – jei ankstesnė kuprinė jau susidėvėjo arba vaikui yra nepatogi, rekomenduojama įsigyti naują, kuri neiškreipia stuburo, yra pakankamai talpi ir daug nesveria. Vaikai ir taip dažniausiai daug dalykų nešiojasi kuprinėse, dėl to svarbu išsirinkti tokią, kuri nesukuria papildomo svorio.

    Skaityti daugiau: Mokyklinės kuprinės pradinukams: kaip išsirinkti geriausią?

  • Penalas – neretai vaikai turi net kelis pieštukus, rašiklius, kapsules, trintukus, drožtukus ir kitas rašymo ar piešimo priemones. Labai patogu, kai viskas yra vienoje vietoje ir nesimėto visoje kuprinėje.

  • Sportinė apranga – kūno kultūros pamoka būna visiems mokiniams. Taigi svarbu, kad vaikai turėtų patogią aprangą, su kuria galėtų sportuoti ir jaustųsi komfortiškai. Taip pat nepamirškite įsigyti ir sportinės aprangos krepšio, jei dar tokio neturite arba Jūsiškis jau susidėvėjo.

Pasitikrinti sveikatą

Visi vaikai iki 18 metų, kurie mokosi bendro lavinimo įstaigoje, vasaros metu turi pasitikrinti sveikatą, kad rudenį į darželį ar mokyklą sugrįžtų turėdami galiojantį mokinio sveikatos pažymėjimą.

Dažniausiai gydymo įstaigose rugpjūčio mėnesį būna susidariusios nemažos eilės, kad visi suspėtų profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. 

Dėl to rekomenduojama sveikatą pasitikrinti anksčiau, kad baigiantis atostogoms nereikėtų jaudintis, jog nespėsite.

Kitos susijusios temos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top