Patyčios mokykloje yra dažna, bet sudėtinga tema. Jos visais laikas bujojo ir vis dar bujoja. Gali keistis tik jų forma ir vaikai, kurie tai kursto.
Apskritai patyčiomis galima laikyti elgesį, kuris yra priešiškas kito žmogaus atžvilgiu ir nėra vienkartinis, o vis pasikartoja. Dažnu atveju patyčių kurstytojais tampa tie, kurie jaučiasi stipresni, ir patyčias nukreipia į tuos, kuriuos laiko silpnesniais.
TURINYS:
Ką galima laikyti patyčiomis mokykloje?
Patyčios gali pasireikšti įvairiomis formomis, tad kartais sunku tiksliai pastebėti, kada jos jau prasidėjo.
Patyčios mokykloje gali būti:
- Žodinės – tai gali būti pravardžių galvojimas, išgalvotų istorijų platinimas ar erzinimas.
- Fizinės – tai gali būti smurtinis elgesys, stumdymasis, turto atiminėjimas ir gadinimas.
- Emocinės – tai gali būti specialiai kurstomas ignoravimas, atstūmimas ir atribojimas nuo bendraklasių ar kitų mokyklos bendruomenės narių.
- Kibernetinės – tai gali būti bendraklasių ar kitų mokyklos bendruomenės narių skleidžiamas melas ar gandai internete, įžeidinėjimas, nuotraukų platinimas skaitmeninėje erdvėje.
Kaip atpažinti, ar vaikas susiduria su patyčiomis mokykloje?
Jei vaikas Jums tiesiogiai nesako, kad prasidėjo patyčios mokykloje prieš jį, yra keli požymiai, padedantys pastebėti patyčių užuomazgas.
Galite įtarinėti, kad Jūsų vaikas patiria patyčias mokykloje, jei:
- Pradėjote pastebėti, kad vaikas nebeturi tam tikrų daiktų, kuriuos nešasi į mokyklą, arba jie yra sugadinti.
- Į mokyklą pradėjo eiti kitu keliu ar keliais nei įprastai.
- Iš mokyklos grįžta vėliau nei visada.
- Matote, kad vaikas staiga nebenori eiti į mokyklą labiau nei anksčiau.
- Mokykloje pradėjo nesisekti – pažemėjo pažymiai, mokytojai skundžiasi vaiko elgesiu arba labiau atkreipia į jį dėmesį.
- Vaikas tapo tylesnis, rečiau dalinasi savo jausmais ir mintimis nei anksčiau.
- Pablogėjo vaiko miegas, galbūt naktimis pradėjo šlapintis į lovą, ko anksčiau nebūdavo.
- Vaikas iš mokyklos grįžta su mėlynėmis, sumušimais ar panašiais kūno sužalojimais.
Tai nėra baigtinis sąrašas požymių, padedančių identifikuoti patyčias mokykloje.
Taip pat, jei pastebėjote nors vieną ar kelis įvardintus požymius vaiko gyvenime, tai nebūtinai reiškia, kad jis patiria patyčias. Tačiau rekomenduojama labiau į tai atkreipti dėmesį ir pabandyti pasikalbėti su vaiku.
Kibernetinės patyčios mokykloje
Prieš tai įvardinti požymiai labiau padeda atpažinti, ar prieš vaiką naudojamos žodinės, emocinės ir fizinės patyčios mokykloje.
Tačiau šiais laikais kibernetinės patyčios, skleidžiamos bendramokslių ar kitų mokyklos bendruomenės narių, yra labai populiari patyčių rūšis. Ir, siekiant atpažinti, ar Jūsų vaikas susiduria su patyčiomis internete, turėtų būti naudojami šiek tiek kitokie būdai.
Gali būti, kad vaikas susiduria su patyčiomis internete, jei:
- Pastebite, kad vaikas netikėtai prie telefono ar kompiuterio pradėjo leisti daug daugiau arba kartais daug mažiau laiko nei visada.
- Pastebite, kad vaikui dažnai rašo arba skambina skirtingi telefono numeriai ar žmonės socialiniuose tinkluose, ko anksčiau nebuvo.
- Pastebite, kad po pažiūrėjimo į įrenginio ekraną, prisijungus prie socialinių tinklų, atrašius į žinutę ar atsiliepus į skambutį, vaiko nuotaika stipriai pasikeičia (jis atrodo nuliūdęs, nusivylęs, pasimetęs) ir tai tęsiasi kurį laiką.
TESTAS: ar Jūsų vaikas patiria patyčias mokykloje?
Kurie lentelėje išvardinti teiginiai atitinka Jūsų vaiką? X ženklu pažymėkite tuos teiginius.
Jeigu daugelis šių teiginių atitiko pastarojo meto Jūsų vaiko elgesį ir emocijas, galima įtarti, kad Jūsų vaikas patiria patyčias mokykloje, tačiau šie požymiai gali liudyti ir kitus sunkumus.
Tad pastebėjus nerimą keliančius vaiko elgesio, emocijų ar savijautos pokyčius, verta pasiteirauti pedagogų ar kitų mokyklos darbuotojų, kaip jam sekasi mokykloje.
Šaltinis: Nacionalinė švietimo agentūra (2019). Reagavimo į patyčias mokykloje rekomendacijos.
Ką daryti, jei vaikas susiduria su patyčiomis mokykloje?
1. Suteikite vaikui galimybę išsipasakoti
Jei pradedate įtarinėti, kad vaikas galbūt susiduria su patyčiomis mokykloje, pabandykite švelniai jo paklausti apie šią situaciją.
Nebūkite per daug griežti ar rimti, o demonstruokite supratingumą, kad vaikas jaustų pasitikėjimą iš Jūsų ir ir norėtų atsiverti.
Neskubėkite jo kamantinėti, o leiskite pačiam vaikui pasakoti tiek ir taip, kaip jis tuo metu nori.
Padėkite vaikui suprasti, kad patyčios mokykloje neturėtų likti paslaptyje ir kad niekas nenusipelnė jų patirti.
2. Išlikite ramūs, klausydami apie vaiko patiriamas patyčias
Kol vaikas pasakoja apie patiriamas patyčias mokykloje, pasistenkite reaguoti ramiai, ne per daug emocionaliai.
Priešingu atveju vaikas gali išsigąsti, stengtis kuo mažiau apie tai šnekėti ir dar labiau užsidaryti savyje.
3. Neraginkite vaiko keršyti
Neskatinkite vaiko keršyti nei žodiškai, nei fiziškai tiems, kurie iš jo tyčiojasi. Tai gali tik dar labiau atkreipti jų dėmesį į Jūsų vaiką.
Patyčios dažniausiai išbujoja tada, kai besityčiojantys vaikai sulaukia reakcijos.
4. Skatinkite vaiką bendrauti su kitais savo klasės ar kitų klasių mokiniais
Dažniausiai peštukų būna tik nedidelis būrelis klasėje ar mokyklos teritorijoje. Tad skatinkite vaiką bendrauti su kitais mokiniais, kurie yra neutralūs jo atžvilgiu, nesielgia agresyviai.
Tai padės vaikui dažniau nebūti vienam, kada peštukams jis atrodo pažeidžiamiausias. Taip pat draugai gali suteikti palaikymą ir padėti lengviau įveikti patyčių etapą.
5. Kartu ieškokite patyčių sprendimo būdų
Kartu su vaiku galite surasti tinkamiausias strategijas kovai su patyčiomis.
Apsitarkite, kaip vaikas galėtų į patyčias reaguoti mokykloje, ir pasidalinkite, kokių veiksmų planuojate imtis Jūs.
Ką galėtų daryti vaikas?
- Nereaguoti į patyčias, neatsakyti tuo pačiu.
- Stengtis vengti tų, kurie iš jo tyčiojasi.
- Daugiau laiko leisti ne vienas, o su kitais mokiniais ar mokyklos bendruomene.
Ką galėtumėte daryti Jūs?
- Pasikalbėti su klasės auklėtoju(-a) apie situaciją.
- Pasikalbėti su mokykloje dirbančia administracija ar socialiniais darbuotojais, psichologais.
- Stengtis viską daryti asmeniškai, prašant išlaikyti konfidencialumą.
6. Nebūkite vaikui per daug griežti
Nekaltinkite jo dėl patiriamų patyčių, nepykite, jei jo pažymiai ar elgesys šiek tiek pablogėjo.
Patyčios mokykloje vaikus gali labai stipriai paliesti. Dėl to jiems reikia Jūsų palaikymo ir supratingumo, kad jie galėtų namuose jaustis saugūs.
7. Padėkite vaikui atsitiesti po patirtų patyčių mokykloje
Patyčios mokykloje gali būti traumuojantis įvykis, kuris pakeičia vaiko elgesį, pasitikėjimą ir savęs matymą.
Padėkite vaikui suprasti, kad tai, ką jis patyrė, jau yra praeityje, bet normalu, kad jis vis dar susiduria su to pasekmėmis.
Jei matote, kad patyčios mokykloje stipriai paveikė Jūsų vaiką ir jam sunku po jų atsigauti, galite kreiptis papildomos pagalbos į psichologus ar kitus specialistus, teikiančius pagalbą ir paramą.
Ką daryti, jei tai Jūsų vaikas tyčiojasi iš kitų mokykloje?
Mokiniai, kurie tyčiojasi iš kitų, visada yra kažkieno vaikai. Gali nutikti ir taip, kad Jūsų vaikas taps ne patyčių auka, o o jų kurstytojas.
Ką daryti, kai sužinote, kad Jūsų vaikas kursto patyčias mokykloje?
- Vos tik sužinojus, kad Jūsų vaikas tyčiojasi iš kitų, labai svarbu reaguoti greitai, bet ne per daug emocionaliai, kad neišgąsdintumėte jo ir jis nepradėtų meluoti.
- Kitas žingsnis – išsiaiškinti situaciją. Pirmiausia pasakykite vaikui, kad žinote, kaip jis elgėsi, pateikite kelis pavyzdžius, ką jis sakė ar ką darė kitam vaikui (arba kitiems vaikams). Paprašykite jo plačiau papasakoti apie situaciją.
- Po to, kai susipažinote su situacija iš vaiko perspektyvos, svarbu paaiškinti jam, kad tyčiotis iš kitų nėra priimtinas elgesys. Jei vaikas sakys, kad ne jis pirmas pradėjo, vis tiek reikia jam paaiškinti, kad atsakyti tuo pačiu nėra geras sprendimo būdas.
- Vaikui galima parodyti, kad kiekvienas elgesys turi pasekmes. Galite skirti jam nuobaudą už tai, kad jis tyčiojosi iš kitų (pvz., neleisti naudotis išmaniaisiais įrenginiais, neišleisti susitikti su draugais kažkokiu konkrečiu metu ar panašiai). Labai svarbu tiksliai paaiškinti, už ką tiksliai vaikas yra baudžiamas, kad jis suprastų, kokio elgesio geriau nekartoti.
- Apie situaciją pakalbėkite su klasės auklėtoja(-u) ar kitais mokyklos administracijos atstovais, kad galėtumėte sužinoti dar daugiau detalių dėl Jūsų vaiko elgesio ir aplinkybių. Galbūt jie patars, kokių veiksmų galite imtis namuose, kad padėtumėte savo vaikui ir toks elgesys daugiau nepasikartotų.