Vaikų finansinis raštingumas: kaip išmokyti vaikus taupyti pinigus?

Nuo mažens labai svarbu vaikus mokyti, kaip valdyti ir taupyti pinigus, nes jie yra vienas pagrindinių gerovės aspektų – padeda patenkinti būtinuosius poreikius ir pildyti svajones.

Vaikams dažniausiai sunku suvokti, iš kur atsiranda pinigai ir kad jie yra limituoti. Padėkite jiems suprasti realybę ir skatinkite jų finansinį raštingumą dar vaikystėje.

TURINYS:

Ką vaikai turėtų žinoti apie pinigus?

1. Pajamos - iš kur atsiranda pinigai?

Paaiškinkite vaikams, kad pinigai neatsiranda iš niekur, o juos reikia užsidirbti.

Dėl to tėvai eina į darbą, kuria verslą ar užsiima kita veikla, kuri padeda generuoti pajamas.

Parodykite vaikams, kad jie padėdami Jums (pvz., nupjaudami žolę) ar atlikdami kitokius darbus (pvz., priduodami namuose susikaupusią tarą) gali užsidirbti.

Taip jie supras, kad norint turėti pinigų ir galėti nusipirkti ką nors, reikia skirti savo laiką, pastangas ir dėmesį.

2. Taupymas - kodėl verta taupyti pinigus?

Paaiškinkite vaikui, kad taupymas padeda pasiekti savo tikslų ar pasiruošti ateičiai.

Jei vaikas nori nusipirkti kokį nors žaislą, pasiūlykite jam vis atsidėti kišianpinigius ar kitaip gaunamus pinigus, kol susitaupys reikiama suma.

Taip vaikai ne tik išmoks, ką reiškia taupyti pinigus, bet ir labiau vertins naują žaislą, kurį įsigijo patys už savo santaupas.

3. Pagalvojimas prieš išleidžiant pinigus - kam to reikia?

Vaikai dažnu atveju yra impulsyvūs pirkėjai. Tai reiškia, kad, vos tik jie turi papildomų pinigų, skuba juos išleisti daiktams ar pramogoms, kurių jiems iš tikrųjų nelabai reikia.

Jei vaikas, vos tik gavęs pinigų, iškart skuba į parduotuvę, pabandykite jo paklausti, ką jis planuoja pirkti. Dažnu atveju tai yra saldumynai ar žaislai. 

Kai vaikas Jums atsako, paklauskite, ar jam iš tikrųjų dabar to reikia. Galbūt geriau tuos pinigus atsidėti ir, kai susitaupys didesnė suma, išleisti kažkam, apie ką vaikas jau kurį laiką svajoja.

Paaiškinkite, kad kiekvienas euras susideda ir iškart jo neišleidus po kurio laiko susidaro didesnė suma, kurią galima panaudoti didesniems norams ar svajonėms.

4. Investavimas - kas tai?

Vaikai yra šiek tiek per maži patys investuoti, bet tikrai svarbu jiems iš anksto paaiškinti, kas yra investavimas ir kaip tai veikia.

Teoriškai supažindinkite kiek vyresnius vaikus su skirtingomis investavimo formomis (akcijos, fondai, nekilnojamas turtas ar pan.). Taip vaikai turės daugiau žinių šioje srityje ir užaugę patys galės nuspręsti, ar nori tapti investuotojais.

Su investavimu galite vaikus supažindinti ir naudodami savo pavyzdį, jei investuojate. Pavyzdžiui, mano tėvai investuodavo į gyvybės draudimą, apie kurį man vis užsimindavo ir pasakydavo, kad taip kaupia pinigus mano mokslams universitete, jei reikėtų už juos mokėti. Jei nereikės, pinigai liks pirmai pradžiai, išėjus iš jų namų.

Taigi aš nuo mažens buvau supažindinta su viena iš investavimo formų, dėl to ši tema man nebuvo svetima ir galėjau racionaliai ją vertinti, suprasdama tiek privalumus, tiek rizikas.

Kaip padėti vaikams išmokti taupyti pinigus?

1. Žaiskite parduotuvę

Vienas iš paprasčiausių ir linksmiausių būdų mokyti vaikus apie finansus bei jų valdymą yra žaisti parduotuvę.

Yra dvi pagrindinės rolės – pirkėjas ir pardavėjas. Galite su vaikais keistis vaidmenimis, kad jie pajaustų, ką reiškia rinktis ir pirkti prekes bei kaip atrodo pardavėjo darbas.

Kad būtų realistiškiau, galite išsidėlioti tam tikrus namų daiktus ant „prekystalio“ ir sudėti atitinkamas kainas. Galite naudoti tiek realius banknotus ir monetas, tiek „Monopolio“ ar panašius pinigus.

Mokykite vaikus, ką reiškia pirkti ir parduoti, kaip galima derėtis ir kaip planuoti biudžetą, kad pavyktų įsigyti būtiniausius daiktus.

2. Rodykite pavyzdį

Rodyti pavyzdį vaikams reiškia ne tik tai, kad Jūs perkate apgalvotai ir nešvaistote pinigų, bet ir įtraukiate vaikus į kasdienius sprendimus, susijusius su finansais.

Pavyzdžiui, galite kartu su vaikais nuspręsti, ką gaminsitės pietums, ir susidaryti reikalingų produktų sąrašą.

Kai būsite parduotuvėje, paprašykite vaikų padėti išrinkti trūkstamus produktus. Leiskite jiems suprasti, kad neretai yra keli to paties produkto pasirinkimai, bet skiriasi jų kaina ir pavadinimas (pvz., pienas gali būti „Dvaro“ arba „Žemaitijos“ ir t. t.).

Paaiškinkite, kad dauguma produktų nėra blogesni vien dėl to, kad jų kaina žemesnė ir kad verta ne griebti pirmą pasitaikiusią prekę, o paieškoti jai alternatyvų.

Taip mažieji supras, kiek kainuoja maistas ir kaip išsirinkti sau labiausiai tinkamą produktą, nepaisant marketinginių prekybos centrų sprendimų.

3. Skatinkite vaikų atsakomybę

Pasiūlykite vaikams sugalvoti tikslą, ko jie šiuo metu nori, ir paskatinkite tam taupyti pinigus. Nupirkite taupyklę ar kitokį indą, kuriame vaikai galėtų laikyti santaupas.

Kitas būdas mokyti vaikus atsakomybės su pinigais, gali būti susijęs su kišianpinigiais. Jei vaikui duodate kišianpinigių, tai darykite ne kasdien mažomis sumomis, o duokite didesnes sumas tam tikram laikotarpiui. 

Jei vaikas yra dar pakankamai mažas, duokite kišianpinigių trims dienoms ar savaitei. Kai vaikas yra didesnis, galite duoti mėnesio kišianpinigius.

Taip vaikai mokysis planuoti išlaidas ir patys priimti sprendimus, kam ir kada geriausia išleisti pinigus.

4. Skatinkite vaikus užsidirbti

Skatinkite vaikus užsiimti kokia nors veikla, kuri leistų jiems užsidirbti. Nekalbame apie realų darbą visą dieną, bet galite vaikams parodyti, kad pinigai iš niekur neateina.

Pavyzdžiui, susitarkite, kad jei vaikas nupjauna žolę, jis gauna eurą. Arba pasiūlykite vasaros pabaigoje / rudens pradžioje vaikui eiti grybauti ir rinkti voveraites, kurias po to galės priduoti į grybų supirkimo punktą ir užsidirbti.

Kitos susijusios temos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top