Į ką atsižvelgti, perkant žaislus vaikams nuo gimimo iki 5 metų?

Žaislai vaikams gali būti įvairiausi, bet nebūtinai tinkantys visiems vaikams. 

Kaip nepasimesti parduotuvėse ir atsirinkti žaislus, kurie tiktų vaikams pagal amžių, atlieptų jų poreikius ir gebėjimus?

Dalinuosi keliais patarimais, kokiais kriterijais vadovaujantis galima išrinkti tinkamus žaislus vaikams nuo gimimo iki 5 metų: 

  1. Žaislai kūdikiams (0-12 mėn.)
  2. Žaislai 1 metų vaikams
  3. Žaislai 2-3 metų vaikams
  4. Žaislai 4-5 metų vaikams

Žaislai kūdikiams (0 - 12 mėn.)

Priklausomai nuo konkretaus kūdikių amžiaus tarpsnio, skiriasi jų gebėjimai, taigi ir rekomenduojami žaislai.

Visgi, trumpai apibendrinant, geriausi žaislai kūdikiams iki 1 metų yra šie:

  • Ryškių spalvų žaislai
  • Lavinamieji žaislai
  • Barškantys žaislai
  • Žaislai kramtymui
  • Sensoriniai žaislai
  • Įvairių tekstūrų ir formų žaislai
  • Smulkiąją ir stambiąją motoriką lavinantys žaislai

Plačiau, kokie žaislai kuriam kūdikių amžiaus tarpsniui tinkamiausi, aptariama žemiau su konkrečiais žaislų pavyzdžiais:

  1. Žaislai kūdikiams iki 3 mėn.
  2. Žaislai kūdikiams nuo 4 iki 9 mėn.
  3. Žaislai kūdikiams nuo 10 iki 12 mėn.

Žaislai kūdikiams iki 3 mėn.

Pirkdami žaislus kūdikiams iki 3 mėnesių, atkreipkite dėmesį į kelis pagrindinius kriterijus:

  1. Saugios medžiagos vaikams – labai svarbu, kad žaislai būtų pagaminti iš vaikams nekenksmingų medžiagų.

  2. Žaislai be smulkių detalių – prie kūdikiams skirtų žaislų neturėtų būti pridėta atskirų smulkių detalių, kurias vaikai galėtų lengvai įsidėti į burnytę. 
     
  3. Ryškios spalvos – kūdikių rega yra miglota ir tik maždaug nuo 3 mėnesio po truputį pradeda gerėti. Tad jiems reikalingi ne tik juodi ir balti, bet ir ryškių spalvų žaislai, kuriuos jie gali matyti geriau.

  4. Lavinamoji funkcija – tokio amžiaus kūdikius jau rekomenduojama supažindinti su lavinamaisiais žaislais. Jie skatina mažylius judėti, stimuliuoja jų pojūčius ir gerina kognityvinius bei motorinius įgūdžius.

Žaislų pavyzdžiai kūdikiams iki 3 mėn.

Žaislai kūdikiams nuo 4 iki 9 mėn.

Kūdikių nuo 4 iki 9 mėnesių žaislų dėžėje rekomenduojama turėti šiuos kriterijus atitinkančius žaislus: 

  1. Vaikams saugios medžiagos – ypač tokio amžiaus kūdikiai yra linkę visko paskanauti, dėdami į burnytę. Taigi svarbu užtikrinti, kad žaislai būtų pagaminti iš nekenksmingų medžiagų.

  2. Žaislai be smulkių detalių – pirkdami žaislus kūdikiams, atkreipkite dėmesį, kad prie jų nebūtų pridėta atskirų atskirų detalių, kurias kūdikiai galėtų lengvai įsidėti į burnytę.

  3. Žaislų įvairovė – žaislai kūdikiams turėtų būti įvairių formų, spalvų ir garsų. Tai padeda lavinti mažylių sensorinius ir motorinius įgūdžius.

  4. Kramtyti tinkami žaislai, atliekantys papildomų funkcijų – kūdikiams nuo 4 iki 9 mėnesių dažniausiai jau dygsta dantukai. Dėl to jiems reikalingi žaislai, galintys pakasyti ir nuraminti dantenų skausmą.

    Rekomenduojama kramtymui rinktis medinius arba iš maistinio silikono pagamintus žaislus, nes jie neturi cheminių priedų. Naudinga įsigyti kramtukus, kurie atlieka ir kitas funkcijas (barškučio, žaisliuko ar pan.).

  5. Sensorikos stimuliacija – tokio amžiaus kūdikiams svarbu stimuliuoti jų pojūčius (regą, klausą, lytėjimą, uoslę ir skonį). Šiuos pojūčius stimuliuojantys žaislai gerina vystymąsi ir padeda lengviau pažinti pasaulį.

  6. Sėdėjimo lavinimas – kai kurie kūdikiai nuo 4 mėnesių jau pradeda sėdėti su pagalba. Dėl to svarbu nepraleisti to pro akis ir rinktis žaislus arba funkcines pagalves, kurios šį įgūdį lavintų. 

Kramtukai kūdikiams nuo 4 iki 9 mėn.

Sensoriniai žaislai kūdikiams nuo 4 iki 9 mėn.

Žaislai kūdikiams nuo 10 iki 12 mėn.

Kūdikiai, kuriems yra 10 mėnesių, dažnai jau turi daugybę žaislų. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tie žaislai būtų kuo įvairesni ir tinkantys vaikams pagal amžių.

Kūdikiams nuo 10 mėnesių patariama turėti tokiomis savybėmis pasižyminčius žaislus:

  1. Įvairi tekstūra ir forma – rekomenduojama neapsiriboti tik pliušiniais žaislais ir vaikams suteikti galimybę pažinti įvairesnius paviršius. 

  2. Daugiafunkciniai žaislai – patariama rinktis tokius žaislus, kurie atlieka daugiau nei vieną funkciją ir taip labiau sudomina mažylius, padeda jiems vystyti skirtingus įgūdžius.

  3. Lavinantys stambiąją motoriką – iki 10 mėnesių kūdikių žaislai dažniausiai skirti lavinti smulkiąją motoriką. Nuo šio amžiaus rekomenduojama kreipti daugiau dėmesio ir į žaislus, skirtus judėjimui lavinti.

Žaislų pavyzdžiai vaikams nuo 10 iki 12 mėn.

Daugiau žaislų ar dovanų idėjų naujagimiams ir kūdikiams iki 1 metų galite rasti čia: Originalios dovanos naujagimiams: 13 dovanų idėjų.

Žaislai 1 metų vaikams

Renkant žaislus 1 metų vaikams, svarbu atsižvelgti, kokius žaislus jau turite namuose, kad neįsigytumėte tas pačias funkcijas atliekančių žaislų. Svarbu įvairovė.

Kokiomis savybėmis pasižymintys žaislai turėtų būti 1 metų vaiko žaislų dėžėje?

  1. Garsą skleidžiantys žaislai – nuo 1 metų vaikai labiau įsitraukia į žaidimą su kalbančiais arba grojančiais žaislais. Jie mokosi groti žaisliniais instrumentais, po truputį pradeda ir bendrauti su kalbančiais žaislais. Taip lavinami kalbos įgūdžiai.

  2. Koordinaciją stiprinantys žaislai – 1 metų vaikai savarankiškai juda labai daug. Bet jiems neretai dar trūksta stabilumo ir koordinacijos. Ją sustiprinti galima pasirinkus tinkamus žaislus, pavyzdžiui, balansinį dviratuką.

  3. Lavinamieji žaislai – vaikai nuo 1 metų yra pajėgūs dar labiau stiprinti savo kognityvinius įgūdžius. Jie gali mokytis problemų sprendimo būdų, lavinti loginį mąstymą, dėmesingumą.

  4. Priežasties-pasekmės suvokimą stiprinantys žaislai – vaikai jau pradeda suprasti, kad jų veiksmai turi pasekmes. Tad jiems labai įdomu stebėti ir analizuoti, kaip žaislai reaguoja į jų veiksmus. Ypač tai pasimato vaikams žaidžiant su vandens žaislais maudynių metu, stumdant žaislus ant žemės ar traukiant juos už virvutės.

Garsą skleidžiantys žaislai 1 metų vaikams

Lavinamieji žaislai 1 metų vaikams

Daugiau žaislų idėjų vaikams nuo 1 metų galite rasti čia: Geriausios dovanos 1 metų vaikui.

Žaislai 2 - 3 metų vaikams

Vaikai, kuriems 2 ar 3 metai, yra labai aktyvūs. Pasirinkus tinkamus žaislus, vaikų energiją galima nukreipti tinkama kryptimi.

Kokie žaislai verti dėmesio 2-3 metų vaikams?

  1. Žaislai, lavinantys pusiausvyrą ir mokantys prisiimti kontrolę – vaikams, sulaukusiems tokio amžiaus, ypač patinka stumdomi ar važinėjantys žaislai. Balansiniai dviračiai, triratukai galėtų būti puikūs žaislai 2-3 metų vaikams, mokantys juos naujų įgūdžių.

  2. Žaislai, paremti smulkiąja motorika – 2-3 metų vaikai jau turi neblogus smulkiosios motorikos įgūdžius. Taigi jiems patinka įvairios dėlionės ar kaladėlės, kurios susijungia.

  3. Rolių žaidimai – vaikai nuo 2 metų mėgaujasi žaidimais, kuriuose yra vaidmenys ir kurie atitinka realias gyvenimiškas situacijas. Tokie žaislai kaip pirkinių krepšelis, virtuvėlė, lėlių ar ugniagesių namelis lavina vaikų vaizduotę, kūrybiškumą ir socialinius įgūdžius.

Pusiausvyrą lavinantys žaislai 2-3 metų vaikams

Smulkiosios motorikos žaislai 2-3 metų vaikams

Rolių žaislai 2-3 metų vaikams

Žaislai 4 - 5 metų vaikams

Vaikai, būdami 4-5 metų, jau labai daug supranta, gali savarankiškai atlikti įvairias veiklas ir yra fiziškai aktyvūs.

Renkant žaislus tokio amžiaus vaikams, rekomenduojama atkreipti dėmesį į šias žaidimų kategorijas:

  1. Priemonės, padedančios mokytis – 4-5 metų vaikai neretai jau geba atpažinti raides, skaičiuoti, mokytis skaityti. Svarbu stiprinti šiuos jų įgūdžius, pasirenkant tam tinkamus žaislus.

  2. Lauko žaislai – kadangi šio amžiaus vaikai yra fiziškai aktyvūs ir turi daug energijos, jiems ypač patinka karstytis, suptis, važinėti balansiniu dviratuku ar užsiimti kitokiais lauko žaidimais.

  3. Rolių žaidimai – kaip ir 2-3 metų vaikams, kaip minėta prieš tai, taip ir šiek tiek vyresniems vaikams patinka žaidimai, kuriuose jie turi vaidmenis ir gali įkūnyti kasdienes situacijas. Tai naudinga lavinant vaikų socialinius įgūdžius ir mokant juos išreikšti savo emocijas.

  4. Kūrybiški žaidimai – tokio amžiaus vaikams ypač patinka spalvinti, piešti, daryti koliažus ar kitus rankdarbius. 

Mokymosi priemonės 4-5 metų vaikams

Rolių žaislai 4-5 metų vaikams

Kūrybiški žaislai 4-5 metų vaikams

Įvairios spalvinimo knygelės

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top