Ką daryti, kad pradinukams sektųsi mokykloje?
Yra keli dalykai, kuriuos tėvai galėtų padaryti namuose, kad jų vaikai, žengdami į 1 klasę, jaustųsi labiau užtikrinti savimi ir būtų pasiruošę mokytis. Pagrindiniai patarimai pateikiami žemiau.
TURINYS:
- KĄ DARYTI, KAD VAIKAMS PRADINĖJE MOKYKLOJE SEKTŲSI?
- Kasdien jiems skaitykite
- Supažindinkite juos su mokslo pagrindais dar iki mokyklos
- Padėkite jiems susikurti teigiamą požiūrį į mokslą
- Skatinkite jų smalsumą
- Įsitikinkite, kad vaikai daro namų darbus
- Paaiškinkite, kad lankomumas yra svarbu
- Domėkitės jų diena mokykloje
- Motyvaciją mokytis skatinkite ne bausmėmis
Kasdien skaitykite vaikams
Skaitymas yra vienas pamatinių dalykų, kurių turi išmokti vaikai. Kuo anksčiau pradėsite juos į tai įvesti, tuo lengviau jiems bus vėliau.
Jūs, reguliariai skaitydami vaikams, galite padėti jiems to išmokti. Pirmiausia, vaikai, matydami, kad Jūs skaitote, patys labiau norės tuo užsiimti. Taip pat, jei kartu vartote ir skaitote knygeles, mažieji mato, kaip žodis rašomas, ir girdi, kaip Jūs jį ištariate.
Vadinasi, vaikai greičiau išmoksta atpažinti raides ir jas tinkamai tarti, kas vėliau prisideda prie sklandesnio mokymosi skaityti ir tinkamo nusiteikimo toliau mokantis kitų dalykų.
Galiausiai, kai skaitote jiems skirtingas knygas, jie susipažįsta su įvairiomis temomis ir taip plečia savo akiratį.
Skaityti daugiau: Kaip padėti vaikui mokytis skaityti?
Supažindinkite vaikus su mokslo pagrindais dar iki mokyklos
Kad pradinukams sektųsi mokykloje, dar prieš pradedant eiti į 1 klasę, pabandykite juos supažindinti su mokymosi pagrindais – skaičiuoti iki 10 ar 20, išmokti lietuvišką abėcėlę ir pan.
Skaitykite daugiau: 8 būdai, kaip išmokyti vaiką lietuvių kalbos abėcėlės
Toks tėvų įdirbis yra labai svarbus, nes vaikams pradėjus mokytis 1 klasėje, jie jaučiasi protingi ir sėkmingi, kas didina jų pasitikėjimą savimi akademinėje srityje.
Be to, neretai ir mokytojai(-os) susidaro įspūdį, kad vaikas, jau mokantis pagrindus, yra gabesnis, todėl jie į jį taip ir žiūri. O jei mokytojai tiki, kad vaikas sėkmingas, tai ir pats vaikas pradeda tuo tikėti.
Padėkite vaikams susikurti teigiamą požiūrį į mokslą
Pradinukai į mokyklą įžengia dar nelabai suprasdami, kaip ten viskas atrodys ir ką reiškia kasdienės pamokos.
Jei norite, kad pradinukams sektųsi mokykloje, padėkite jiems suprasti, kad mokslas yra pamatas, kuris leidžia geriau pažinti pasaulį, juos supančius žmones ir patį save.
Akcentuokite, kad mokykloje įgyjamos žinios plečia akiratį, o sunkumai, kurie iškyla mokymosi eigoje, tik dar labiau padeda tobulėti ir išmokti naujų dalykų.
Nereikia to bijoti, bet svarbu nepasiduoti ir niekada nepamesti tikslo tobulėti bei augti. Toks augimą skatinantis mąstymas gali padėti Jūsų vaikams būti sėkmingesniais mokykloje.
Skatinkite vaikų smalsumą
Vaikai mokosi iš aplinkos. Jiems daug dalykų dar nėra savaime suprantami ir neretai girdimi pirmą kartą. Kodėl dangus mėlynas? Kas yra mirtis? Ką reiškia saulės užtemimas?
Visiškai normalu, jei vaikų nuolatiniai klausimai Jus kartais veda iš kantrybės, nes nesate pasiruošę jiems atsakymų. Tačiau tai, kad vaikai vis klausinėja ir domisi juos supančiu pasauliu, rodo jų smalsumą. Skatinkite jį!
Kartais galite neturėti atsakymų į vaikų klausimus – nieko tokio. Pasakykite mažiesiems, kad Jūs visko nežinote ir suradę atsakymą, pasidalinsite su jais.
Jei pastebite, kad vaikai jaučiasi pasimetę ir yra nedrąsūs naujoje aplinkoje (pvz., mokykloje), skatinkite juos kelti klausimus apie tai, kas jiems nedrąsu ar neaišku.
Tik būdami smalsūs vaikai gali pažinti pasaulį, išsklaidyti savo baimes ir pasiruošti priimti jiems dar nežinomą informaciją.
Vadovaudamiesi tokiu požiūriu, neretai pradinukai aplenkia didžiąją dalį savo bendraamžių ir pasižymi geresniais rezultatais.
Įsitikinkite, kad vaikai daro namų darbus
Pradinukai, reguliariai atlikdami namų darbus, stiprina savo mokymosi įpročius, įtvirtina mokykloje įgytas žinias ir susipažįsta su savarankišku mokymusi, kuris reikalingas vėlesnėse klasėse.
Tie vaikai, kurie atlieka namų užduotis, dažniausiai mokosi geresniais pažymiais, yra savarankiškesni ir geba greičiau išspręsti problemas, su kuriomis susiduria.
Taigi vaikų įprotis dar pradinėje mokykloje kasdien daryti namų darbus gali jiems padėti būti sėkmingesniais ateityje.
Paaiškinkite vaikams, kad lankomumas yra svarbu
Labai svarbu pradinukams parodyti, kad mokyklos lankymas yra svarbi rutinos dalis ir vaikų pareiga.
Tie vaikai, kurie mokyklą lanko kasdien (žinoma, nepaisant rimtų priežasčių), auga atsakingesni, jiems geriau sekasi pamokų metu, jie lengviau susiranda draugų mokykloje.
Pamokų lankymas ir nepraleidinėjimas be pateisinamos priežasties gali padėti vaikams pasiekti geresnių rezultatų tiek mokykloje, tiek už jos ribų.
Domėkitės vaikų diena mokykloje
Skirkite laiko su vaikais pakalbėti apie jų dieną. Paprašykite jų papasakoti, ką jie mokėsi, kas jiems sekėsi, o kas nelabai. Paklauskite, ką naujo sužinojo, kaip jaučiasi po visos dienos ir pan.
Parodykite vaikams, kad Jums rūpi jų įspūdžiai, ir tai, kaip jiems sekasi mokykloje.
Kai vaikai matys, kad mokykla Jums svarbi, ji taps svarbesnė ir pradinukams. O tai reiškia, kad jie labiau stengsis mokytis ir pasiekti aukštesnius rezultatus.
Vaikų motyvaciją mokytis skatinkite ne bausmėmis
Kartais daug lengviau atrodo tiesiog pasakyti, kad jei vaikas nedarys namų darbų, negaus to žaislo, kurio taip nori, arba negalės žiūrėti televizoriaus.
Tačiau toks bausmės skyrimas nėra pats tinkamiausias būdas motyvuoti vaiką daryti namų darbus ar kitas užduotis, nes bausmės nėra tiesiogiai susijusios su problema.
Be to, jos gali sumažinti vaiko savęs vertinimą ir parodyti, kad grasinimai yra tinkamas būdas, sprendžiant problemas.
Vietoje bausmės, akcentuokite vaikams jų elgesio pasekmes.
Pavyzdys: galima pasakyti, kad jei vaikas nedarys namų darbų, jis iki galo neišmoks mokomosios medžiagos, dėl to negalės išspręsti daugybės užduočių atsiskaitymo metu ir bus nuliūdęs, gaus prastą pažymį ar panašiai.
Arba jei nedarys namų darbų ir mokytoja(-as) netikėtai nuspręs juos surinkti, vaikas gaus prastą įvertinimą arba jausis nepatogiai, nuliūs ir t. t.
Kai nors kartą nutiks panašus scenarijus, vaikai supras, kad jų elgesys turi pasekmes, kurios gali būti nemalonios.
Ir tai ne Jūsų sugalvota bei skirta bausmė, o tiesiogiai su vaiko elgesiu susijusi pasekmė, kuri gali būti sukontroliuojama, jei vaikas to nori.