Lietuviškos rašytinės raidės: patarimai, kaip išmokyti vaiką

Mokant vaikus lietuviškos abėcėlės, rašytinės raidės yra tik trečiasis tikslas.

Pagrindiniai abėcėlės mokymo tikslai vaikams:

  1. Išmokti didžiąsias ir mažąsias spausdintines raides;
  2. Susieti raides su garsu;
  3. Išmokti lietuviškas rašytines raides.

Jei pirmieji 2 tikslai dar neįgyvendinti, skatinu pirmiau fokusuotis į juos, pasitelkus konkrečius būdus abėcėlės mokymuisi, kuriuos galite rasti čia: Lietuvių kalbos abėcėlė: 8 būdai, kaip išmokyti vaiką.

Arba įsigyti skaitmeninį lietuviškos abėcėlės mokymosi rinkinį, kuriame yra visos priemonės, reikalingos išmokyti vaikus abėcėlės nuo pagrindų.

O jei vaikai jau yra susipažinę su spausdintine lietuviškos abėcėlės versija ir jau sieja raides su garsu, čia yra keli efektyvūs patarimai, nuo ko pradėti, mokant vaikus lietuviškų rašytinių raidžių:

  1. Susieti spausdintines ir rašytines raides;
  2. Parodyti tinkamą lapo ir pieštuko laikymo poziciją;
  3. Padėti praktikuotis piešiant linijas;
  4. Paaiškinti pagrindines rašytinių raidžių rašymo taisykles;
  5. Paskatinti pritaikyti žinias praktiškai, rašant rašytines raides;
  6. Pakartoti abėcėlės raides vaizdiškai.

1. Susieti spausdintines ir rašytines raides

Kaip minėjau prieš tai, pirmiausia vaikai turėtų susipažinti su spausdintinėmis raidėmis ir tik tada mokytis rašytines.

Siekiant palengvinti mokymosi procesą, svarbu tinkamai susieti jau žinomas raides su kitokia jų forma.

Tam gali padėti abėcėlės mokomasis plakatas, nes jame lygiagrečiai surašytos spausdintinės ir rašytinės lietuviškos raidės.

Abėcėlės plakatas, padedantis mokytis lietuvišką abėcėlę

Taip vaikai galės susipažinti su rašytinėmis raidėmis ir vizualiai susieti raides bei juos atitinkančius garsus

Abėcėlės mokomasis plakatas apskritai yra viena naudingiausių priemonių, mokant vaikus abėcėlės. 

Pagrindinė to priežastis – plakatas visada yra matomoje vietoje ir gali būti naudojamas įvairiai – pakabinamus jį ant sienos, mažesnę versiją priklijavus prie stalo arba įsidėjus į lietuvių kalbos vadovėlį….

Įsigykite abėcėlės mokomąjį plakatą ir atspausdinę jį padėkite vaikams tvirtai žengti rašytinių raidžių mokymosi kelionėje:

Jei nenorite pirkti jau paruošto abėcėlės plakato, galite patys jį pasigaminti namuose.

Visi žingsniai, kaip tai galima padaryti, yra pateikti čia.

2. Parodyti tinkamą lapo ir pieštuko laikymo poziciją

Labai svarbu, kad vaikai, mokydamiesi rašytinių raidžių, tai nuo pat pradžių darytų kiek įmanoma taisyklingiau.

Rekomenduojama, kad lapas ant stalo būtų pasuktas maždaug 45 laipsnių kampu rašančiosios rankos atžvilgiu.

Naudojami lapai turėtų būti su linijomis – geriausia, kad eilutes sudarytų po 3 linijas. Taip vaikams yra lengviau orientuotis lape ir ugdyti geresnius rašymo įgūdžius.  

Vaikams, kurie mokosi rašyti, rekomenduojama naudoti pieštuką, o ne rašiklį.

Pieštuku padarytas klaidas ištaisyti lengviau, tad rašymas vaikams tampa ne tokia baisi veikla – jie nebijo suklysti, nes pataisyti klaidas nėra sunku.  

Vaikai pieštuką turėtų laikyti 3 pirštais – nykštys ir rodomasis turėtų spausti pieštuką, vidurinis pirštas jį prilaikyti. Likę du pirštai turėtų būti sulenkti ir atremti į delną.

3. Padėti praktikuotis, piešiant linijas

Prieš pradedant rašyti raides, rekomenduojama vaikus supažindinti su pagrindinėmis linijomis, kurios dominuoja, rašant lietuviškas raides.

Vaikams naudinga pasitreniruoti skirtingas linijas ir figūras atskirame lape, kad galėtų išmokti tinkamai laikyti popierių prieš save ir pieštuką 3 pirštais. 

Tai turėtų būti smagi veikla, kurios metu vaikai susipažįsta su rašytinių raidžių pagrindais ir mokosi juos atkartoti savarankiškai laikydami pieštuką.

Šis šablonas leidžia praktikuotis, piešiant 8 figūras. Kiekvienos figūros mokymąsi sudaro 3 etapai:

  1. Pirmoje eilutėje reikia vedžioti jau nupieštas figūras;
  2. Antroje eilutėje dalinai reikia vedžioti jau nupieštas figūras, bet dalį eilutės vaikai jau turi užpildyti savarankiškai;
  3. Trečioje eilutėje vaikai jau visiškai savarankiškai turi nubrėžti linijas pagal pavyzdį kairėje.
Ir taip visi 3 etapai kartojami su visomis 8 figūromis.
 

Jei mažiesiems per sunku išraityti skirtingas figūras, galite jiems padėti.

Prilaikydami jų rankytę su pieštuku, veskite pagal linijų kontūrus. Taip vaikai pajaus judesį, kurį reikia kartoti, norint išbrėžti tinkamą figūrą.

4. Paaiškinti pagrindines rašytinių raidžių rašymo taisykles

Norint išmokyti vaikus dailyraščio, nuo pat pradžių juos reikia supažindinti su pagrindinėmis rašytinių raidžių rašymo taisyklėmis.

Yra kelios pagrindinės taisyklės, kurias iš pradžių reikia labai akcentuoti, kad vaikai jas įsisąmonintų ir vėliau automatiškai pritaikytų:

  1. Tiek didžiosios, tiek mažosios raidės turėtų liestis prie eilučių, bet negali iš jų išlįsti. Didžiosios raidės turi liesti viršutinę ir apatinę eilutę bei kirsti vidurinę, o mažosios raidės dažniausiai liečia tik vidurinę ir apatinę eilutę.

    Nors yra išimčių, kai mažoji raidė kerta vidurinę eilutę ir liečia viršutinę bei apatinę (pvz., b, d…) arba mažoji raidė kerta vidurinę eilutę ir liečia viršutinę bei apatinę (pvz., f)), arba liečia vidurinę eilutę, o apatinę ne tik liečia, bet ir kerta (pvz., g, j…).

  2. Visos rašytinės raidės turėtų būti rašomos šiek tiek pasvirusios į dešinę pusę.

  3. Rašytinės raidės turėtų būti rašomos neatkėlus rankos. Atkelti ranką galima tik tada, kai prie raidės reikia pridėti varnelę, tašką ar brūkšnelį.

  4. Rašytinės raidės turėtų būti rašomos labai išraitytos (tarsi su „kabliukais“ iš šonų), nes vėliau raidės turės susijungti tarpusavyje, kad gautųsi žodis.

5. Paskatinti pritaikyti žinias praktiškai, rašant rašytines raides

Vien tik pasakyti vaikams taisykles, kaip rašyti lietuviškas rašytines raides, neužtenka. Teoriją visada reikia pritaikyti praktiškai.

Tam gali pasitarnauti jau paruoštos užduotys-šablonai, kuriais vadovaudamiesi vaikai lavina savo motoriką, rašymo įgūdžius ir mokosi atpažinti rašytines raides.

Rašytinių raidžių šablonai – tai 32 lapai, kai kiekvienas iš jų skiriamas vienai rašytinei raidei.

Vaikai vizualiai mato, kaip atrodo lietuviškos rašytinės raidės, gali jas susieti su spausdintinėmis, kurios nurodytos lapų viršuje.

Iš pradžių vaikai vedžioja rašytinių raidžių kontūrą, bet su žemesne eilute užduotis vis sunkėja – mažėja jau parašytų raidžių kontūrai. Galiausiai pasitreniravę vaikai patys savarankiškai turi išraityti rašytines raides.

Taip pat prie beveik kiekvienos raidės yra nurodytas paveikslėlis, kurio pavadinimas prasideda iš tos raidės. Tai padeda vaikams geriau įsiminti abėcėlę pagal realius pavyzdžius.

Šiuos paveikslėlius vaikai gali spalvinti – taip mokymosi procesas tampa smagesnė ir labiau įtraukianti veikla.

Jei norėtumėte įsigyti būtent šiuos rašytinių raidžių šablonus, kurie pateikti aukščiau, galite tai padaryti paspaudę violetinį mygtuką:

6. Pakartoti abėcėlės raides vaizdiškai

Galiausiai vaikams naudinga dar kartą pasikartoti viską, ką yra išmokę. Tai leidžia jiems užtvirtinti jau turimas žinias ir prie jų tvirčiau prijungti naujas.

Mano akimis, vienas patogiausių būdų abėcėlės užtvirtinimui, yra vaizdinė medžiaga – dainos, abėcėlės pamokėlės ir t. t.

Šis pamokėlės pavyzdys yra labai geras, nes parodo, kaip tiksliai, žingsnis po žingsnio, parašyti tiek didžiąją, tiek mažąją A raidę:

Esminiai abėcėlės mokymo principai ​

Šie punktai tinka ir yra naudingi, mokant vaikus tiek spausdintinių, tiek rašytinių raidžių:

  1. Labai tikėtina, kad raidžių išmokimas neįvyks per dieną ar dvi. Vaikams tai nauja patirtis, tad būkite kantrūs ir supratingi.

    Kad vaikai geriau įsimintų abėcėlę, geriausia juos mokyti po vieną raidę. Labai svarbu vis kartoti raideskurias jau išmokote anksčiau. Tam gali padėti lietuviškos abėcėlės mokymosi rinkinys su skirtingomis abėcėlės užduotimis.

     

  2. Abėcėlės mokymasis yra svarbus žingsnis, kuriame labai reikalingas Jūsų įsitraukimas. Vaikai į Jus žiūri kaip į autoritetus, kurie viską žino ir moka.

    Tėvelių indėlis yra kertinis momentas, siekiant greičiau išmokyti mažuosius abėcėlės. Būkite šalia ir kartu kartokitės raides tiek kartų, kiek reikės.

     

  3. Jei raidžių mokymąsi galima paversti smagia veikla, taip ir padarykite! Taip bus linksmiau ir įdomiau mokytis tiek vaikams, tiek Jums patiems dalyvauti šiame procese.

Kiti susiję klausimai

Kada vaikai turėtų mokytis rašytines raides?

Vaikai galėtų pradėti mokytis rašytines raides būdami maždaug 4-5 metų.
 
Nors vaikai rašyti mokosi darželyje ir mokykloje, rekomenduojama lietuviškas rašytines raides vaikams pristatyti anksčiau.

Kada vaikai jau geba rašyti žodžius rašytinėmis raidėmis?

Vaikai dažniausiai geba rašyti žodžius rašytinėmis raidėmis maždaug nuo 8 metų.
 
Žinoma, gali būti išimčių, kai vaikai žodžius išmoksta parašyti anksčiau arba vėliau.

Kitos susijusios temos

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top