5 populiariausios knygos apie vaikų auginimą

Naujiena apie nėštumą vienus šokiruoja, kitus priverčia dramatiškai slysti siena žemyn, o kitiems vien ši mintis atima žadą ir gyvenimą nuspalvina ryškiausiomis spalvomis. 

Tačiau labai greitai džiugesį dėl į pasaulį ateinančios naujos gyvybės pradeda temdyti baimė ir abejonės – ar aš tikrai būsiu gera mama ar tėtis?

Ką daryti, kai jaučiame, kad mums trūksta žinių apie tėvystę? Neįsivaizduojame, nuo ko pradėti? Nežinome, kas mūsų laukia?

Man labai padėjo knygos apie vaikų auginimą. Nesakau, kad visi jose aprašyti patarimai pasiteisino ar kad viską išbandžiau, bet vien žinojimas, kad skaitydama knygas apie tėvystę turiu didesnį šansą būti gera mama nei nieko nedarydama, mane labai nuramindavo. 

Dalinuosi populiariausiomis knygomis apie kūdikių auginimą ir bendrai buvimą tėvais:

  1. Knyga „Kaip užauginti žmogų“
  2. Knyga „Penkios vaikų meilės kalbos“
  3. Knyga „Sąmoninga tėvystė: kurkime darnų ryšį su vaiku“
  4. Knyga „Dėmesinga tėvystė: kaip auginant vaikus užaugti pačiam“
  5. Knyga „Atsakinga tėvystė: kelias į darnius tėvų ir vaikų santykius“

1. Knyga „Kaip užauginti žmogų“

Knyga Kaip užauginti žmogų

Vaikų psichologė Aušra Kurienė rašydama knygą „Kaip užauginti žmogų“ padarė nuostabų darbą. Tai ne eilinis kūrinys, kuris iš kitų knygų apie tėvystę išsiskiria keliais esminiais aspektais:

  1. Ši knyga, sukurta lietuvės ir skirta konkrečiai lietuviams. Tai reiškia, kad knyga paliečia pagrindines mūsų kultūroje vyraujančias temas ir problemas auginant vaikus, atsižvelgiama į mūsų šalies kontekstą bei poreikius.
  2. Knygoje akcentuojami skirtingi tėvystės etapai – nuo pasirengimo tapti tėvais, pasiruošimo mokyklos pradžiai, paauglystės laikotarpio iki vaiko žengimo į savarankišką gyvenimą. Žaviausia tai, kad šalia aptariamos ir kitos svarbios temos – kaip elgtis, kai įvyksta skyrybos, keičiama gyvenamoji vieta, tenka visam laikui atsisveikinti su į dausas iškeliavusiais artimaisiais ir dar daugiau.
  3. Prie viso to prisideda ir ypatinga Aušros Kurienės naudojama psichologinė perspektyva. Akcentuojami mamos bei tėčio vaidmenys, tarpasmeniniai santykiai tarp šeimos narių ir už namų ribų, taip stengiantis fokusuotis į sveikos, žingeidžios ir sėkmingos asmenybės auginimą. 

Kaip užauginti žmogų – man atrodė kaip skambi frazė pavadinimui, bet (mano nuostabai) autorė iš tikrųjų šioje knygoje aptarė daug gilių ir ne savaime suprantamų tėvystės aspektų. Aspektų, kurie gali prisidėti prie gyvenimą mylinčio ir pozityviai į ateitį žvelgiančio žmogaus augimo.

Knygą gali rinktis tie, kurie dar laukia savo mažylių ir tie, kurie jau gyvena tėvų rolėje. 

Jei neturite daug laiko arba labiau mėgstate klausyti nei skaityti, audio knygą „Kaip užauginti žmogų“ galite rasti čia:

Tai dažnai yra ne tik pigesnis, bet ir tvaresnis variantas nei fizinės knygos pirkimas. Be to, šios knygos fizinį variantą sunku rasti, nes neretai ji būna išparduota tiek elektroninėse, tiek fizinėse parduotuvėse. 

Jei labiau mėgstate tradicinį skaitymą, verčiant popierinius puslapius, šią knygą galite rasti didžiojoje dalyje knygynų.

2. Knyga „Penkios vaikų meilės kalbos“

Knyga Penkios vaikų meilės kablos

Šios knygos idėja ir struktūra bus jau šiek tiek pažįstama, jei esate skaitę knygą „Penkios meilės kalbos“, kurią parašė Gary Chapman. Šįkart autorius kartu su Ross Campbell sujungė jėgas ir susikoncentravo į vaikų meilės priėmimo ir išraiškos būdus.

Pagrindiniai knygos išskirtinumai:

  1. Ar pamenate tą jausmą, kai gimus kūdikiui, atrodo, dar niekada taip stipriai nemylėjote ir tikriausiai taip stipriai nieko daugiau nebemylėsite? Tik, gaila, šio jausmo auginant vaikus neužtenka. Autoriai akcentuoja, kad vienas svarbiausių dalykų yra mokėjimas parodyti meilę savo vaikui. Šioje knygoje ir aptariami būdai, kaip geriausia tai daryti.
  2. Knygoje pagrinde fokusuojamasi į meilę savo vaikams ir jų meilės pavyzdžius. Visgi man labai patiko, kad yra aptariami ir tėvų bendravimo būdai tarpusavyje. Taigi autoriai į šeimą žiūri kaip į vienetą, kuris funkcionuoja kartu. Jei kažkuri dalis neveikia, šeimoje kyla kivirčai, problemos, atsiranda paslėptų manipuliacijų. 

Mano akimis, ši knyga patenka į privalomų tėvų skaitinių sąrašą. Emocinis intelektas, vaiko ir tėvų tarpusavio ryšys ir mokėjimas išreikšti savo meilę – tai dominuojančios temos knygoje, kurios ir yra pagrindas artimos bei mylinčios šeimos.

Jei neturite daug laiko arba labiau mėgstate klausyti nei skaityti, audio knygą „Penkios vaikų meilės kalbos“ galite rasti čia:  

Tai dažnai yra ne tik pigesnis, bet ir tvaresnis variantas nei fizinės knygos pirkimas. Be to, šios knygos fizinį variantą sunku rasti, nes neretai ji būna išparduota tiek elektroninėse, tiek fizinėse parduotuvėse. 

Jei labiau mėgstate tradicinį skaitymą, verčiant popierinius puslapius, šią knygą galite rasti didžiojoje dalyje knygynų.

3. Knyga „Sąmoninga tėvystė: kurkime darnų ryšį su vaiku“

Knyga Sąmoninga tėvystė: kurkime darnų ryšį su vaiku

Ši knyga ir yra apie tai, ką akcentuoja jos pavadinimas. Autorė Shefali Tsabary visą dėmesį sutelkė į sąmoningą, čia ir dabar laiko momentą, o ne ateities vizijas apimantį santykį tarp vaikų ir tėvų. Toks ryšys skatina vidinį augimą, padeda kurti šiltą bei prasmingą tarpusavio santykį. 

Pagrindiniai aspektai, kurie šioje knygoje pasirodė išskirtiniai lyginant su kitais kūriniais:

  1. Tai knyga, kuri leidžia analizuoti save – kaip vaiką, žmogų, mamą/tėtį. Akcentuojama tėvų vaikystės reikšmė auginant savo vaikus. Visi esame susidūrę su skaudžiais momentais ar dirgikliais, kurie vis dar skaudina, bet ar visi mokame tai atpažinti ir keisti? Tikiu, kad bent daliai ši knyga padės to išmokti. 
  2. Šioje knygoje nerasite konkrečių taisyklių, kaip būti tėvais – joje nėra patarimų, ką daryti arba nedaryti, kas gerai, o kas blogai. Autorė nesifokusuoja tik į „juodą“ ir „baltą“, o labiau akcentuoja unikalumą, tikrą pojūtį ir nebijojimą klysti, pripažinti, kad kažko nežinome. Tad labiau skatinamas tobulėjimas ir akiračio plėtimas nei savigrauža ar savęs kaltinimas, kad viską, kaip mama arba tėtis, darau blogai. 
  3. Jei siekiate išsilaisvinti iš mūsų visuomenėje itin paplitusio tradicinio, hierarchija grįsto santykio ir jei norite savo šeimoje kurti labiau pasitikėjimu bei nuoširdumu grįstą bendravimą, ši knyga būtent Jums. Tai yra ne lietuvės autorės mintys ir patirtys, tad kai kurie dalykai knygoje gali nustebinti arba praplėsti tėvystės akiratį dar labiau.

Vienas iš pavyzdžių, kokia požiūrio prizme knygoje vadovaujasi Shefali Tsabary: „Svarbu suprasti, kad mamai netekti kantrybės yra visai normalu.” Tai inovatoriškas, stereotipų nepaisantis ir laisvės į tėvystės rolę stengiantis įnešti kūrinys.

Knygos „Sąmoninga tėvystė: kurkime darnų ryšį su vaiku“ audio formatu rasti nepavyko, tačiau nemažai elektroninių parduotuvių ir knygynų ją turi.

4. Knyga „Dėmesinga tėvystė: kaip auginant vaikus užaugti pačiam“

Knyga Dėmesinga tėvystė: kaip auginant vaikus užaugti pačiam

Autorė Gabrielė Germanavičienė knygoje, atrodo, pateikia savo visą gyvenimą kauptą žinių bagažą tėvystės temoje – tiek iš asmeninės mamos perspektyvos, tiek iš profesionalės, kuri šiame lauke dirba ne vienerius metus.

Pagrindiniai išskirtinumai, kurie man pasirodė svarbūs:

  1. Knygos pavadinimas iš karto patraukė akį, nes šiuo metu ypač vyrauja dėmesingumo (angl. mindfulness) perspektyva. Tai sąmoningumą, savo emocijų atpažinimą, realybės priėmimą skatinantis požiūris. Autorė labai tiksliai, pagal 8 žingsnių modelį, aprašo, kaip dėmesingumą galima pritaikyti auginant vaikus bei dar daugiau – auginant tuo pačiu ir save kaip asmenybę. Man labai patinka knygos apie tėvystę, kuriose nepametami tėvai ir skatinamas jų augimas naujo etapo rėmuose.
  2. Kadangi autorė yra psichiatrė, maloniai nudžiugino, kad knygoje ne tik pateikiami patarimai, kaip tapti dėmesingesniais tėvais, bet esame supažindinami ir su skirtingais vaikų raidos aspektais, kurie padeda geriau suprasti vaikus. Pavyzdžiui, kas vaikams vyksta pirmiau – emocijų apgalvojimas ar žodinis išreiškimas ir kodėl taip yra?
  3. Skaitant galima atrasti vietos pamąstymui, atsakymų paieškai į klausimus, kurių gal net nežinojome, kad turime. Kodėl nesu labai savimi pasitikinti mama? Kodėl nuolat pergalvoju savo sprendimus? Kodėl esu linkusi save teisti, kritikuoti, vis jaučiuosi nepakankamai gera? 

Kaip pavadinimas ir nuteikia, tai knyga apie vaikų auginimą, bet labiau akcentuojant tėvus kaip asmenybes, o ne kaip šeimos vaidmenis. Mums irgi reikia kartais paguosti save, atjausti ir vis dažniau išjungti tą vidinį kritiko balselį savo galvose. 

Jei neturite daug laiko arba labiau mėgstate klausyti nei skaityti, audio knygą „Dėmesinga tėvystė: kaip auginant vaikus užaugti pačiam“ galite rasti čia:  

Tai dažnai yra ne tik pigesnis, bet ir tvaresnis variantas nei fizinės knygos pirkimas. Be to, šios knygos fizinį variantą sunku rasti, nes neretai ji būna išparduota tiek elektroninėse, tiek fizinėse parduotuvėse. 

Jei labiau mėgstate tradicinį skaitymą, verčiant popierinius puslapius, šią knygą galite rasti didžiojoje dalyje knygynų.

5. Knyga „Atsakinga tėvystė: kelias į darnius tėvų ir vaikų santykius“

Knyga Atsakinga tėvystė: kelias į darnius tėvų ir vaikų santykius

Jūratės Bortkevičienės sukurta knyga yra lengvai skaitoma ir akcentuojanti pagrindinius tėvystės principus. Nors joje daug naujovių apie vaikų auginimą nepateikiama, tačiau tai gali būti puiki priemonė pasikartoti jau žinomą informaciją ir galvoje susidėlioti pagrindinius akcentus.

Svarbiausi dalykai, manau akimis, ką galite rasti šioje knygoje:

  1. Fokusuojamasi į daugiausiai įtampos ir nesutarimų keliančius vaikų auginimo aspektus, kurie yra neišvengiami. Nuo vaikiškų manipuliacijų ir pykčio proveržių iki reakcijų į naujo šeimos nario atsiradimą.
  2. Kartais iš mūsų – tėvų – perspektyvos gali būti sunku suvokti, kodėl vaikai reaguoja kitaip nei mes tikėjomės, kas juos labiausiai erzina, kaip jie nesupranta kažko, nors tai jiems kartojame gal dešimtą kartą… Šioje knygoje aptariama nemažai situacijų, kurios padeda į pasaulį pažiūrėti vaikų akimis, kas skatina geresnį jų supratimą.

Tai lengvas skaitinys, leidžiantis labiau apmąstyti skirtingus sunkumus ir įvairias situacijas, auginant vaikus, tačiau joje nerasite labai aiškiai aptariamų sprendimų tokioms situacijoms.

Knygos „Atsakinga tėvystė: kelias į darnius tėvų ir vaikų santykius“ audio formatu rasti nepavyko, tačiau nemažai elektroninių parduotuvių ir knygynų ją turi.

Kiti susiję klausimai

Kaip išsirinkti knygą apie tėvystę?

Pirmiausia, pasidomėkite, ar knygą galima pritaikyti praktiškai – paieškokite informacijos, ar joje pateikiami patarimai tėvams, ar suteikiama žinių apie vaikų raidą, santykius šeimoje ir t. t., kad perskaitytos knygos padėtų Jums tobulėti. Taip pat rekomenduojama rinktis tokias knygas, kurios remiasi tėviškais instinktais, o ne juos  nuneigia. 

Kokia yra tėvystės knygų nauda?

Knygos apie tėvystę yra naudingas žinių šaltinis, kuris padeda geriau pažinti savo vaiką ir jo reiškiamas emocijas, nes jose neretai pateikiama informacija apie vaikų raidos etapus bei jų poreikius. Be to, tokiose knygose galima atrasti patarimų, kaip elgtis skirtingose situacijose, kurios neišvengiamos būnant tėvais. 

Kada turėčiau pradėti skaityti tėvystės knygas?

Knygas apie tėvystę rekomenduojama pradėti skaityti dar belaukiant kūdikio. Taip galėsite skirti pakankamai laiko žinių įsisavinimui ir jų pildymui skaitant skirtingas knygas. Be to, tokiu atveju būsite geriau pasiruošę naujam gyvenimo etapui, kai kūdikis ateis į šį pasaulį.

Kiek mamų skaito tėvystės knygas?

Knygas apie vaikų auginimą skaito ir patarimų jose ieško maždaug 21 proc. mamų, remiantis 2017 metų duomenimis,

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top