Tėvai visada stengiasi vaikams suteikti viską, kas geriausia ir ko mažieji nori.
Suprantama, kad kartais sunku vaikams pasakyti NE, nes baiminamasi jų reakcijos, požiūrio pokyčio į tėvus ar panašių pasekmių.
Tačiau žinoti, kaip vaikui pasakyti NE, ir tai iš tikrųjų daryti yra itin svarbi vaikų auginimo dalis.
Čia aptarsime:
Ar galima vaikams sakyti NE?
Galima vaikams sakyti NE. Jiems svarbu susipažinti su šiuo žodžiu ir jo reikšme augant.
Kai vaikai girdi žodį NE, jie pradeda suprasti ribas – ką ir kiek daryti galima, o ko nelabai.
Toks ribų žinojimas padeda geriau prisitaikyti pasaulyje, susidoroti su kylančiais iššūkiais ir lavinti emocijas bei protinius gebėjimus.
Nuo kada vaikai pradeda suprasti žodį NE?
Dažniausiai jau 8-12 mėnesių vaikai pradeda suprasti žodžio NE reikšmę.
Kai tokio amžiaus ar vyresnis vaikas mušasi, mėto daiktus, kandžiojasi ar panašiai elgiasi, galite vaikui pasakyti NE.
Tikriausiai mažylis, išgirdęs šį žodį, bent trumpam sustos daryti tai, ką darė, ir pažiūrės į Jus.
Tai ir parodo, kad net metų neturintys vaikai neretai jau supranta, kokiame kontekste žodis NE yra sakomas ir kokia jo reikšmė.
Kodėl reikėtų vaikams sakyti NE?
Yra kelios pagrindinės priežastys, kodėl reikėtų mokėti pasakyti vaikui NE:
- Vaikai turėtų susidurti su nepatogiomis situacijomis – jei pildysite visus jų norus, vaikai išmoks, kad be didelių pastangų gali gauti viską. Bet, kai jie užaugs, aplinkiniai taip aplink juos nešokinės ir tada vaikams bus sudėtinga suprasti, kodėl jų pasaulis byra ir kaip su tuo susitvarkyti.
- Vaikai turėtų išmokti laukti – kantrybė ir mokėjimas laukti yra vieni iš sėkmės receptų ateityje. Turint tikslą ir jo siekiant, teigiami rezultatai nebūtinai pasimato iškart, bet su laiku. Jei vaikams niekada nesakysite NE, jie pripras, kad tai, ko nori ir ko siekia, yra greitai įgyvendinama. O tai nebūtinai veikia realiame pasaulyje.
- Vaikai susipažins su ribomis – ribos suteikia apibrėžtumo gyvenimui, mažina kasdienį nerimą ir padeda tinkamai funkcionuoti pasaulyje. Jei vaikai nesusipažįsta su ribomis, jie jaučiasi nesaugiai, nes nežino, ko galima tikėtis iš aplinkos ir aplinkinių.
- Vaikai patvirtins sau, kad jų tėvai yra atsakingi – kai tėvai aiškiai pasako vaikams NE, pastarieji supranta, kad tėvai yra prisiėmę kontrolę, dėl to jaučiasi saugiau. Jie pasitiki tėvais ir jų sprendimais. Be to, gebėjimas vaikui pasakyti NE padeda išlaikyti tėvišką santykį, kuris augina abipusę pagarbą ir malonų ryšį.
Kodėl negalima vaikams nuolat sakyti NE?
Nors vaikai turėtų susipažinti su žodžiu NE ir jo prasme, nerekomenduojama jiems nuolat to kartoti.
Pagrindinės priežastys, kodėl per dažnas prieštaravimas vaikams, sakant žodį NE, nėra naudingas:
- Vaikai bus nemotyvuoti – jie pradės jaustis nusivylę, nereikalingi ir galvos, kad geriau jiems išvis nieko nedaryti, nes vis tiek jų elgesys bus laikomas netinkamu.
- Vaikai pyks – mažieji jausis nuolat ribojami, kontroliuojami, dėl to gali pradėti maištauti, verkti ir kitaip lieti susikaupusias emocijas.
- Vaikai pripras – gali nutikti, kad vaikai taip pripras prie Jūsų sakomo NE, kad ateityje šis žodis nebebus jiems veiksmingas.
Kaip pasakyti vaikui NE kitokiais žodžiais?
Nuolat kartoti vaikams NE nerekomenduojama. Tai kaip kitaip brėžti ribas ir padėti vaikui geriau susipažinti su pasauliu, kuriame jis jaustųsi saugus?
Štai keli patarimai, kaip galite vaikui sakyti NE kitais žodžiais, bet suprantamai:
- Nukreipkite dėmesį nuo to, ko negalima daryti, į tai, ką galima – taip vaikai nesifokusuos į dalykus, kurie jam neleidžiami ir labiau mėgausis savo patirtimis.
Pavyzdys: kai vaikas trenkia šuniukui, vietoje „negalima mušti“, sakykite „geriau paglostykim šuniuką“. - Perspėjimus pakeiskite įvertinimu – taip vaikai nesijaus visą laiką stebimi ir kaltinami, o labiau savimi pasitikės.
Pavyzdys: kai vaikas neša stiklinę vazą, vietoje „nenešk viena ranka, nes sudaužysi“, sakykite „ačiū, kad vazą neši abiem rankom ir taip apsaugai ją“. - Visada paaiškinkite priežastis – taip vaikai fokusuosis mažiau į žodį NE, bet labiau gilinsis į tinkamo elgesio priežastis ir ateityje jiems bus lengviau patiems priimti sprendimus.
Pavyzdys: kai vaikas vis prieina ir trenkia į televizorių, vietoje „negalima trankyti televizoriaus“, sakykite „kai trenki į televizorių, jis gali sudūžti arba nukristi ir užgauti tave“. - Patvirtinkite vaikų jausmus – taip vaikai jausis pastebėti ir suprasti.
Pavyzdys: kai vaikas parduotuvėje atneša guminukų ir prašo nupirkti, vietoje „ne, tau negalima saldumynų“, sakykite „aš suprantu, kad tu nori saldainių, bet daug jų valgant genda dantukai ir gali skaudėti pilvelį, dėl to šiandien jų nepirksime“. - NE pakeiskite sinonimais – taip vaikai nepripras prie vieno žodžio ir jo veiksmingumas ateityje nesumažės.
Pavyzdys: kai norite sakyti „ne“, vietoje to galite sakyti „stop“, „vėliau“, „liaukis“, „kitą kartą“ ir t. t.
Kokiose situacijoje vaikui dažniausiai reikėtų pasakyti NE?
Nors kartais vengiame vaikams sakyti NE, nes bijome, kad jie ne taip mus supras, supyks ar pradės į mus žiūrėti kitaip, yra kelios situacijos, kuriose beveik visada vaikams reikia pasakyti NE.
Beveik visada vaikui reikėtų sakyti ne, kai:
- Vaikas nori atsitraukti nuo Jūsų automobilių stovėjimo aikštelėje, šalia judrios gatvės ar panašioje vietoje – nuo tėvų toliau atsitraukę vaikai gali greit išbėgti į gatvę ar pastoti kelią automobiliui. Kadangi vaikai yra maži, vairuotojams juos sunkiau pamatyti, tad dėl to kyla pavojus sveikatai ar gyvybei.
- Vaikas skriaudžia kitus – nesvarbu, ar vaikas trenkė gyvūnui, suaugusiajam ar kitam vaikui, dažniausiai reikia tokį jo elgesį sustabdyti, pasakant NE ir paaiškinant, kad kitiems skauda.
- Vaikas kalba su nepažįstamais žmonėmis – nesupraskite neteisingai. Nereikia vaikams drausti bendrauti su kitais ir susipažinti su bendraamžiais. Bet labai svarbu pasakyti jiems NE, kai jie nori kalbėti su nepažįstamais suaugusiais žmonėmis, eiti ten, kur jie juos veda, ar imti saldainius iš jų.
- Vaikas gadina kitų turtą – vaikams reikėtų pasakyti NE, kai jie pradeda laužyti, trankyti ar kitaip gadinti svetimus daiktus, paaiškinant, kodėl to daryti negalima. Tam puikiai veikia sulyginimas, kuris skatina vaiką įsivaizduoti save toje situacijoje, kur kitas žmogus gadina jo daiktus, ir pagalvojimas, kaip jis tuo metu jaustųsi.
Kitos susijusios temos
Šaltiniai
- Jason Stahl (2018, April). 9 times you should say no to your child to help them become successful adults, according to a child psychologist:
https://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/say-no-child-parenting-kids-grow-up-successful-psychology-a8285281.html - Melbourne Child Psychology & School Psychology Services. Why Parents Should Feel Good About Saying ‘NO’ to Their Children:
https://melbournechildpsychology.com.au/blog/why-parents-should-feel-good-about-saying-no-to-their-children/ - Metrofamilymagazine.com. Ask the Experts: When should you expect your baby to respond to the word “no?”
https://www.metrofamilymagazine.com/ask-the-experts-when-should-you-expect-your-baby-to-respond-to-the-word-no/#:~:text=Sunshine%20Cowan%3A%20According%20to%20KidsHealth,doing%20to%20look%20at%20us. - Team Acko (2024, February). Saying ‘No’ to Your Child All the Time: Why You Shouldn’t Do It:
https://www.acko.com/health-insurance/s/parenting/child-development/saying-no-to-your-child-all-the-time-why-you-shouldnt-do-it/ - Team Lovevery. The do’s and don’ts of saying ‘no’:
https://lovevery.com/community/blog/child-development/the-dos-and-donts-of-saying-no/