Autokėdutės vaikams – tai pirkinys, kurį visi tėvai privalo naudoti, kol jų vaikai yra žemesni nei 135 cm.
Taigi ypač svarbu išsirinkti automobilinę kėdutę, kuri atitinka Jūsų poreikius ir palengvina, o ne kaip tik apsunkina keliones su vaikais.
Kodėl vaikiškos autokėdutės reikalingos?
Pagrindinis atsakymas, kodėl vaikiškos autokėdutės reikalingos, yra SAUGUMAS.
Įprasti saugos diržai yra sukurti palaikyti suaugusiųjų saugumą ir vaikams jie yra per dideli, tad gali sukelti daugiau žalos nei naudos.
Vaikiškos autokėdutės daugiau nei 70 proc. sumažina traumų ar net mirties tikimybę, patekus į autoįvykį, lyginant su atvejais, kai automobilinė kėdutė nebuvo naudojama.
Žinoma, kad vaikiškos kėdutės būtų efektyvios, svarbu jas tinkamai išsirinkti bei tvarkingai pritvirtinti automobilyje.
Kaip išsirinkti vaikišką autokėdutę?
Automobilio kėdutės nėra vienodos, tad svarbu žinoti savo poreikius, atsižvelgti į tam tikras vaikų savybes ir pagal tai išsirinkti tinkamiausią variantą.
Vaikiškos autokėdutės gali būti skirstomos į 2 grupes pagal kelis esminius kriterijus – kėdutės padėtį automobilyje bei vaikų amžių ir svorį.
1. Autokėdučių grupės pagal jų padėtį automobilyje
Pagal padėtį automobilyje išskiriamos 3 vaikiškų autokėdučių grupės:
- Į galą atsuktos autokėdutės – tai reiškia, kad vaikai, būdami automobilinėje kėdutėje, žiūri į priešingą pusę nei važiuoja automobilis.
Šios grupės kėdutės gali būti naudojamos nuo gimimo iki bent 3 metų. Jas rekomenduojama naudoti kuo ilgiau (kol neviršijami svorio ir ūgio rodikliai), nes būtent šios grupės automobilinės kėdutės padeda sukurti didžiausią saugumą vaikams.
- Į priekį atsuktos autokėdutės – tai reiškia, kad vaikai, būdami automobilinėje kėdutėje, žiūri į tą pusę, į kurią ir važiuoja automobilis.
Šios grupės autokėdutes galima naudoti maždaug nuo 4 metų iki kol vaikų ūgis ir svoris neviršija gamintojo nurodytų rekomendacijų. Dažnu atveju šios kėdutės naudojamos iki maždaug 7 metų.
- Paaukštintos autokėdutės (pasotės) – tai kėdutė, pakelianti vaikus iki reikiamo aukščio, kad jie galėtų tinkamai prisisegti automobilyje esančiais saugos diržais. Jos gali turėti atramą, bet gali būti ir tik sėdimoji dalis.
Šios grupės autokėdutes dažniausiai tėvai renkasi naudoti jau vyresniems vaikams – bent nuo 4 metų, kai vaikų svoris ir ūgis yra tinkami dėvėti saugos diržą.
2. Autokėdučių grupės pagal vaikų amžių ir svorį
Pagal vaikų rodiklius išskiriamos 5 vaikiškų autokėdučių grupės:
0 grupė – tai autokėdutės-nešynės, skirtos vaikams, sveriantiems mažiau nei 10 kg. Taigi dažniausiai tinkamos naujagimiams ir kūdikiams iki maždaug 10 mėn.
0+ grupė – tai autokėdutės-nešynės, skirtos vaikams, sveriantiems maždaug nuo 3 iki 13 kg. Taigi dažniausiai tinkamos naujagimiams ir vaikams iki maždaug 15 mėn.
I grupė – autokėdutės, skirtos vaikams, sveriantiems maždaug nuo 9 iki 18 kg. Taigi dažniausiai tinkamos vaikams nuo maždaug 9 mėn. iki 4 metų.
II grupė – autokėdutės, skirtos vaikams, sveriantiems maždaug nuo 15 iki 25 kg. Taigi dažniausiai tinkamos vaikams nuo maždaug 4 iki 6 metų.
III grupė – autokėdutės ir paaukštintos kėdutės (pasotės), skirtos vaikams, sveriantiems maždaug nuo 22 iki 36 kg. Taigi dažniausiai tinkamos vaikams nuo maždaug 4 iki 10 metų.
Visgi reikėtų atsižvelgti ne tik į vaikų amžių ir svorį, bet ir ūgį. Labai svarbu, kad vaikų galvytės nebūtų išlindusios virš kėdutės atlošo ir turėtų atramą.
Kartais gamintojai kuria automobilines kėdutes, kurios yra universalesnės ir gali transformuotis – apjungti kelių kategorijų vaikiškas autokėdutes, kad jos galėtų būti naudojamos ilgiau.
Tokiu atveju patariama sekti pačių gamintojų nurodytas svorio, amžiaus ir/ar ūgio rekomendacijas, siekiant sukurti maksimalų saugumą vaikams.
Kaip pritvirtinti vaikišką kėdutę automobilyje?
Automobilinė kėdutė gali būti tvirtinama dvejopai:
- Saugos diržais, esančiais automobilyje – autokėdutės turi specialius atsikišimus, skirtus prakišti saugos diržą ir galiausiai užfiksuoti jį sagtyje.
Visos automobilinės kėdutės turėtų turėti instrukciją, kurioje tiksliai paaiškinta, kaip pritvirtinti konkretų modelį. Būtina laikytis instrukcijos ir nepraleisti nei vieno kištuko, norint užtikrinti kuo didesnį vaikų saugumą.
- „Isofix“ tvirtinimo sistema – automobiliuose, pagamintuose nuo 2006 m., yra specialūs taškai, skirti autokėdutės pritvirtinimui.
Dažniausiai jie yra tarp automobilio sėdynės ir jos atramos, bet gali būti ir grindyse, pasislėpę po apdaila ar kitose vietose.
Skirtumai tarp autokėdutės tvirtinimo saugos diržais ir „Isofix“ sistema
- Saugos diržais galima tvirtinti visų grupių automobilines kėdutes, kai „Isofix“ tvirtinimo sistema pagrinde naudojama tik 0, 0+ ir I grupėms.
- „Isofix“ tvirtinimo sistema leidžia greičiau ir lengviau pritvirtinti autokdėtutę, lyginant su saugos diržais.
- „Isofix“ tvirtinimo sistema laikoma saugesniu variantu, nors saugos diržai yra panašiai veiksmingi, jei jie naudojami tinkamai.
- „Isofix“ tvirtinimo sistema naudojama ne visuose automobiliuose, kai saugos diržai būtini visuose modeliuose.
Pagrindinės vaikiškos autokėdutės tvirtinimo taisyklės
- Automobilinė kėdutė visada turėtų būti tvirtinama ant galinės sėdynės, nes taip sukuriamas didžiausias saugumas vaikams.
- Geriausiu atveju autokėdutė turėtų būti tvirtinama ant vidurinės sėdynės. Jei tai neįmanoma, kėdutė gali būti tiek už keleivio, tiek už vairuotojo sėdynės.
- Autokėdutė turi būti taip tvirtai įstatyta, kad į bet kurią pusę galėtų pajudėti ne daugiau nei 2,5 cm.
- Visada patikrinkite, ar tvirtai įstatėte autokėdutę. Jei kėdutė automobilyje pritvirtinta saugos diržu, dar kartą įsitikinkite, ar jis tinkamai įsitempęs ir nėra persisukęs.
Geriausios vaikiškos kėdutės automobiliui
Dalinuosi geriausiomis automobilinėmis kėdutėmis vaikams pagal skirtingas grupes ir vaikų amžių:
0 ir 0+ grupės autokėdutės vaikams nuo gimimo
Geriausia autokėdutė naujagimiams
Pagrindiniai privalumai:
- Itin saugi
- Lengvai valomas paviršius
- Labai paprasta įsodinti, saugiai prisegti ir atsegti vaikus kėdutėje
Pagrindiniai trūkumai:
- Norint naudoti „Isofix“ sistemą, reikalingas papildomas priedas
Maxi-Cosi Pebble Plus vaikiška autokėdutė tinka kūdikiams nuo gimimo iki maždaug 12 mėn. (0-12 kg, 45-75 cm vaikams).
Kėdutės apvalkalas lengvai valosi, tad bus nesunku užtikrinti švarą ir higieną.
Iš autokėdutės galima išimti vidinį paminkštinimą, taip sukuriant daugiau erdvės vaikams, kai jie paauga.
Automobilinė kėdutė gali būti tvirtinama dvejopai – saugos diržu arba „Isofix“ sistema.
Bet turėkite omenyje, kad „Isofix“ tvirtinimo sistemai reikalingas papildomas pagrindas, kuris parduodamas atskirai, o ne su kėdute.
Jei norite įsigyti papildomą pagrindą, kuris dar labiau palengvina kėdutės įmontavimą automobilyje ir pypsėdamas praneša, ar autokėdutė įstatyta tinkamai, spauskite čia.
Kiek teko skaityti tėvelių, kurie išbandė šią autokėdutę, atsiliepimų, beveik visi akcentavo kelis aspektus – kėdutės kuriamą saugumą, nes yra papildomos apsaugos, jei būtų autoįvykis, bei patogumą tvirtinant kėdutę ir į ją įsodinant vaikus.
Tai geriausias autokėdutės pasirinkimas kūdikiams, nes užtikrina galvytės stabilumą, automobilyje tvirtinasi prieš judėjimo kryptį ir turi nuo tiesioginės saulės saugantį stogelį.
Ieškantiems pigesnių autokėdučių naujagimiams
Jei ieškote ekonomiškesnio automobilinės kėdutės varianto, kurį galima būtų užsisakyti Lietuvoje, galite pasižvalgyti čia.
Pagrindinis šių kėdučių privalumas – labai prieinama kaina ir didelis spalvų pasirinkimas.
Autokėdutės yra visiškai paprastos, automobilyje tvirtinamos saugos diržu.
Jos įstatomos taip, kad kūdikiai guli veidu prieš važiavimo kryptį.
1, 2 ir 3 grupės autokėdutės vaikams maždaug nuo 9 mėn.
Praktiškiausia autokėdutė vaikams
Pagrindiniai privalumai:
- Kėdutė auga kartu su vaiku
- Kainos ir kokybės santykis
- Kvėpuojantis audinys, kurį galima skalbti
Pagrindiniai trūkumai:
- Gali būti, kad vaikai autokėdutę išaugs greičiau nei nurodo gamintojas
Kinderkraft Comfort Up automobilinė kėdutė auga kartu su vaiku – ji turi specialius paminkštinimus, tinkamus kūdikiams. Jie sutvirtina jų galvytes ir leidžia sėdėti patogioje padėtyje.
Kai vaikai paauga, papildomus paminkštinimus galima išimti, taip sukuriant daugiau erdvės vaikams.
Autokėdutė gali būti naudojama maždaug nuo 9 mėn. iki 12 metų. Visgi nemažai tėvelių dalinasi, kad vaikams autokėdutė tampa per ankšta jau anksčiau.
Taigi, nors šis modelis nebūtinai yra toks ilgaamžis, kaip nurodo gamintojas, kėdutė gali būti naudojama ne vienerius metus, tad tikrai verta dėmesio vien dėl savo kainos.
Automobilinės kėdutės užvalkalas pagamintas iš kvėpuojančio audinio, tad mažinama alergijų tikimybė ir neskatinamas prakaitavimas.
Užvalkalą galima skalbti, taigi nesudėtingai galėsite išlaikyti kėdutės švarą.
Šią kėdutę automobilyje galima tvirtinti keliais būdais, bet dažniausiai tėvai renkasi ją prisegti saugos diržais dėl paprastumo.
Autokėdutė tvirtinasi taip, kad vaikai joje yra atsukti į priekį (į važiavimo kryptį).
2 ir 3 grupės autokėdutės vaikams nuo 4 metų
Automobilinės kėdutės vaikams nuo maždaug 4 metų gali būti dvejopos – paaukštintos autokėdutės su atlošu arba paaukštintos autokėdutės be atlošo.
Jei nežinote, kurį variantą geriau rinktis, dalinuosi pagrindiniais šių autokėdučių pranašumais.
Automobilinės kėdutės be atlošo privalumai:
- Ji daug lengvesnė ir mažesnė, tad naudinga, jei vairuojate mažą automobilį.
- Ji greičiau ir patogiau pritvirtinama automobilyje, tad naudinga, jei dažnai keičiate automobilį arba autokėdutės padėtį jame.
- Ji neatrodo kaip „vaikiška autokėdutė“, tad vyresniems vaikams labiau priimtinas variantas, į kurį jie lengviau sutinka atsisėsti.
Automobilinės kėdutės su atlošu privalumai:
- Ji sukuria didesnį saugumą vaikams smūgio metu – geriau apsaugomos galvos, kaklo ir liemens sritys.
- Ji turi atramą galvai ir kaklui, kurie sukuria taisyklingesnę sėdėjimo padėtį ir patogesnę erdvę vaikams miegoti (tuo tarpu vaikai autokėdutėse be atlošo turi būti pakankamai aukšti, kad galvyte galėtų remti į automobilio sėdynės atramą).
Geriausia paaukštinta autokėdutė su atlošu
Pagrindiniai privalumai:
- Atrama, kuri miegant neleidžia galvai nusvirti į priekį
- Sustiprinta apsauga smūgio metu
- Skalbiamas užvalkalas
Pagrdindiniai trūkumai:
- Audinys nelabai pralaidus orui, tad vasarą, važiuojant be vėdinimo, vaikams gali būti karštoka
Cybex Silver Solution X-Fix yra itin populiarus automobilinės kėdutės modelis vyresniems vaikams, kurie sveria 15 kg ir daugiau.
Jos išskirtinumas – orientacija į dar didesnį vaikų saugumą. Yra papildomos atramos galvos, liemens ir porankių srityse, kad smūgio metu vaikai būtų kuo labiau apsaugoti.
Nemažai tėvelių išgyvena dėl to, kad miegant vaikų galvytės nusvirtsa į priekį. Ši autokėdutė turi specialią atramą, kuri užtikrina, kad vaikų galvytės miegant išliktų patogioje padėtyje.
Automobilinė kėdutė gali būti tvirtinama keliais būdais – saugos diržu arba „Isofix“ sistema, jei Jūsų automobilis turi tokią funkciją.
Autokėdutės užvalkalą galima plauti skalbimo mašinoje, bet būtina vadovautis skalbimo instrukcija.
Kai kurie tėveliai dalinosi, kad kėdutę dengiantis audinys neleidžia orui tinkamai cirkuliuoti, dėl to vasarą vaikams gali būti karšta sėdint autokėdutėje, jei neįjungtas papildomas vėdinimas.
Geriausia paaukštinta autokėdutė be atlošo
Pagrindiniai privalumai:
- Ergonomiškas ir saugus paminkštinimas
- Paslėptas užtvirtinimas, kad netyčia nebūtų atsegtas
Pagrindiniai trūkumai:
- Šiek tiek platesnė nei kiti modeliai
Peg Perego Viaggio automobilinė kėdutė – vienas iš tų atvejų, kai beveik visi sulaukiami įvertinimai yra vien tik liaupsės. Ir ne veltui.
Pagrindinis dalykas, kuris šiame modelyje sužavėjo mane, yra detalių apgalvojimas. Ir, patikėkit manimi, tikrai nuoširdžiai dalinuosi tuo, kas mane pavergė 😄
Visų pirma, šią autkėdutę sudaro du skirtingi sluoksniai – vienas padeda sugerti smūgį autoįvykio metu, o kitas yra ergonomiškas, tad prisitaiko prie vaikų sėdėjimo.
Antra, autokėdutės užtvirtinimas yra paslėptas, kad pats vaikas spurdėdamas netyčia neatsegtų autkodėtutės arba to netyčia nepadarytų kiti keleiviai, sėdintys šalia.
Galiausiai ši paaukštinta automobilinė kėdutė turi rankenas, kurios yra pakankamai didelės ir sukuria „sėdėjimo fotelyje“ pojūtį.
Taip pat kėdutė automobilyje gali būti tvirtinama keliais būdais – „Isofix“ tvirtinimo sistema ir saugos diržu.
Vienintelis dalykas, kuris gali nelabai patikti tėveliams, vairuojantiems mažesnius automobilius, kad autokėdutė yra šiek tiek platesnė nei dalis kitų modelių.
Tačiau, jei erdvė nėra apribota ir dydis ne prioritetas, ši automobilinė kėdutė tikrai verta dėmesio!
Kiti susiję klausimai
Kiek laiko kūdikiai gali būti automobilinėje kėdutėje?
Kada reikėtų įsigyti vaikišką kėdutę automobiliui?
Rekomenduojama autokėdutę įsigyti dar iki kūdikio gimimo, kad saugiai galėtumėte naujagimius parsigabenti namo iš ligoninės.
Be to, naudinga jau būti pasitreniravus, kaip įstatyti kėdutę automobilyje ir jau žinoti, kaip apskritai ja naudotis.
Ar automobilinės kėdutės turi galiojimo laiką?
Autokėdutės turi galiojimo laiką. Jis dažniausiai nurodomas automobilinės kėdutės instrukcijoje.
Dažniausiai automobilinių kėdučių galiojimo laikas yra 6-10 metų. Jei autokėdutę turite ilgiau arba įsigijote jau dėvėtą modelį ir tiksliai nežinote jo galiojimo laiko, rekomenduojama autokėdutės nebenaudoti ir įsigyti naują.
Galiojimo laikas užtikrina, kad naudojamos kėdutės atitiktų naujausius saugumo standartus ir tinkamai apsaugotų vaikus autoįvykio atveju.
Ar galima pirkti dėvėtą automobilinę kėdutę vaikams?
Nerekomenduojama pirkti dėvėtą autokėdutę, nebent pirktumėte ją iš gerai pažįstamų žmonių.
Jei automobilinė kėdutė kada nors buvo avarijoje, jos nebegalima naudoti, nes ji nebeatliks savo funkcijos tinkamai – neužtikrins saugumo vaikui.
Taip pat svarbus faktorius yra tai, kad automobilinės kėdutės turi savo galiojimo laiką (maždaug 6-10 metų), po kurio naudoti autokėdutes nebėra saugu.
Ar galima autokėdutėje vežti neišnešiotus kūdikius?
Įprastoje automobilinėje kėdutėje negalima vežti neišnešiotų ar labai mažo svorio kūdikių.
Tokiems atvejams yra sukurti specialūs lopšiai, kurie tvirtinasi kitaip nei automobilinės kėdutės ir gali tinkamai užtikrinti kūdikių saugumą.
Kodėl nerekomenduojama vaikams autokėdutėje būti su žieminiais rūbais?
Nerekomenduojama vaikų automobilinėje kėdutėje vežti, kai jie apsirengę storais, žieminiai rūbais.
Žieminiai rūbai sukuria per didelį oro tarpą tarp saugos diržo ir vaiko. Dėl to kyla didesnė grėsmė vaikų saugumui autoįvykio metu, nes jie gali išslysti iš žieminių rūbų ir tuo pačiu iš kėdutės.
Rekomenduojama labiau prišildyti automobilį, kad vaikai autokėdutėje galėtų būti be storų viršutinių rūbų.
Jei šis variantas Jums nelabai priimtinas ar sunkiai įgyvendinamas, tada patariama bent prasegti žieminius rūbus, sodinant vaikus į automobilines kėdutes.
Prasegti viršutinius rūbus reikėtų tiek, kad oro tarpas tarp vaiko ir saugos diržo būtų ne didesnis nei 1 ar 2 pirštų storio.