Kad vaikai galėtų greičiau išmokti rašytines raides, jiems reikalinga motyvacija, tinkamos žinios ir priemonės praktiniam mokymuisi.
Nors didelį darbą, mokantis rašyti raides, vaikai atlieka mokykloje, labai svarbu skatinti vaikus įgytas žinias paversti praktika ir namuose.
Kada vaikai turėtų išmokti rašytines raides?
Dažniausiai rašyti raides vaikai pradedami mokyti pirmoje klasėje. Iki tol būtų gerai, jei jie jau būtų susipažinę su spausdintine abėcėle ir netgi mokėtų parašyti spausdintines raides.
Jei norėtumėte, kad Jūsų vaikas į pirmą klasę žengtų labiau pasiruošęs arba kad galėtų lavinti mokykloje įgytas žinias, rekomenduojama skatinti mažuosius ir namuose rašyti raides bei jas tarti.
Kas padeda vaikams išmokti rašytines raides?
Praktika, praktika, praktika!
Mokantis naujų įgūdžių, neužtenka tik apie juos išgirsti arba pažiūrėti, kaip kiti juos daro.
Kuo vaikai daugiau mokysis patys parašyti lietuviškas raides, tuo greičiau jie išmoks visą rašytinę abėcėlę ir galės raides jungti į žodžius.
Tačiau labai svarbu, kad jų praktikavimasis būtų tikslingas ir su tinkamomis priemonėmis.
Pavyzdžiui, nerekomenduojama pirmokų mokyti rašyti pilnus žodžius, nes jie dar ne iki galo yra susipažinę ir įsisavinę atskirų raidžių rašymą.
Geriausia, kad vaikai skirtų po truputį laiko namuose kiekvienos rašytinės raidės pažinimui ir treniravimuisi ją rašyti.
Čia yra vienas iš pavyzdžių, kaip vaikai gali po truputį treniruotis rašyti atskiras lietuviškas raides – pirmiausia jas vedžiodami, o vėliau savarankiškai rašydami: rašytinių raidžių praktikavimosi šablonas.
Motyvacijos suteikimas procese
Išmokti rašytines raides vaikams yra didžiulis iššūkis. Tam jie naudoja daug resursų – koncentruoja dėmesį, lavina motorinius įgūdžius, klysta ir mokosi iš to.
Kad vaikams taip greitai nenusibostų mokytis rašyti lietuviškas raides, suteikite jiems prasmę ir motyvaciją, kol jie mokosi.
Pavyzdžiui, išmokykite vaikus parašyti savo vardą rašytinėmis raidėmis, leiskite jiems rašyti skirtingomis spalvomis, kad raidės atrodytų patrauklesnės ir žaismingesnės, pagirkite už progresą, kurį jie atliko ir t. t.
Daugiau būdų, kaip motyvuoti vaiką mokytis lietuvišką abėcėlę, galite rasti čia.
Tinkamos mokymosi aplinkos sukūrimas
Labai svarbu vaikų nespausti rašyti raides geriau, greičiau, gražiau ar juo labiau lyginti skirtingų vaikų gebėjimus tarpusavyje.
Vietoje to, geriau demonstruoti vaikams palaikymą ir suteikti reikiamą pagalbą, kad jie savo tempu galėtų išmokti rašytines raides.
Pavyzdžiui, turėkite namuose pirmai klasei skirtų sąsiuvinių su pagalbinėmis linijomis ar pasistenkite, kad vaikus nuolat suptų raidės.
Galite vaiko kambaryje ant baldų sudėti lapelius su rašytinėmis raidėmis, iš kurių prasideda jų pavadinimas, ar ant stalo padėti atspausdintą abėcėlės plakatą.
Taip vaikai, net aktyviai nesimokydami rašytinių raidžių, gali jas lengviau įsiminti ir vėliau praktikuodamiesi patys parašyti.