Gimus kūdikiui kas mėnesį išleidžiama pinigų suma žaibiškai išauga (tikriausiai nieko nenustebinau 😀).
Dėl to norėjau labiau prisidėti prie šeimos finansų, nes motinystės išmoka tikrai ne aukso kalnus atneša. Pradėjau ieškoti, kaip užsidirbti papildomai iš namų.
Pagrindinis kriterijus – kad nebūtų konkrečių darbo valandų, nes su vaiku prisiderinti prie bet kokio grafiko yra misija neįmanoma. O ir nesiekiau užsidirbti labai daug, labiau norėjau pajamų smulkioms mamiškoms išlaidoms.
Štai keli būdai, kuriuos atradau, kaip uždirbti papildomas pajamas būnant mama:
1. Nenešiojamų rūbų ar nenaudojamų daiktų pardavimas internete
Šis būdas teikia trigubą naudą:
- galite greitai gauti papildomų pajamų;
- galite atlaisvinti savo namus nuo nenaudojamų daiktų;
- galite sukurti progą kitiems žmonėms juos įsigyti pigiau.
Auginant vaikus labai lengva sukaupti daug išaugtų rūbelių, nenaudojamų žaislų ar kitų daiktų, kurie tik stovi spintose ir užima vietą.
Tad Jums nereikalingų daiktų pardavimas yra nesunkus būdas užsidirbti papildomai nieko neprarandant.
Man labiausiai pasiteisinusi platforma tokiems pardavimams yra Vinted, nes galiu pardavimui įkelti ne tik drabužius, bet ir knygas, žaislus ar kitus nenaudojamus daiktus.
Keli bendriniai patarimai, kaip parduoti daugiau ir/ar greičiau Vintede:
- Kelkite kokybiškas nuotraukas, kurios padarytos dienos šviesoje – taip Jūsų parduodami daiktai atrodys patraukliau, potencialiems pirkėjams padės greičiau apsispręsti dėl pirkimo.
- Būkite sąžiningi ir nemeluokite – jei įkeltas rūbas turi skylutę arba yra iškritusi saga, taip ir parašykite aprašyme. Dar geriau būtų, jei defektą nufotografuotumėte ir aprašyme pridėtumėte, koks tai defektas bei kurioje nuotraukoje galima jį pamatyti.
Taip Jūsų pirkėjai galės įsivertinti, kiek jiems tinkamas Jūsų siūlomas daiktas, ir nesijaus apgauti sulaukę jo. Kitu atveju, realu, kad pirkėjai, kurie jausis apgauti, paliks Jums blogą įvertinimą ir atsiėmę prekę dar nurodys, kad daiktas neatitinka aprašytos būklės, dėl ko negausite pinigų už parduotą prekę.
- Neužsikelkite kainos – įsivertinkite, už kiek parduodamą prekę įsigijote, kokia jo dabartinė būklė ir sąžiningai pamąstykite, kiek jis galėtų būti vertas šiuo metu.
Jei savo prekes įkainosite taip, kad pirkėjai už panašią kainą galės įsigyti tokį naują daiktą prekybos centre, jie tikriausiai šį kelią ir rinksis. Tai reiškia, kad Jūsų namų prasivalymas ir papildomų pajamų užsidirbimas bus labai lėtas procesas.
- Ne viskas priklauso nuo Jūsų – turėkite omenyje, kad nemažai daiktų yra aktualūs pagal sezoną. Pavyzdžiui, jei pardavimui įkelsite žieminius batus vasarą, tikėtina, kad jų neparduosite nei per pirmą dieną, nei per pirmą mėnesį.
Tačiau, kai tik šiek tiek labiau atvės orai ir žiema bus ant nosies, pastebėsite, kad susidomėjimas Jūsų batais paaugs ir atsiras daugiau potencialių pirkėjų. Tad svarbiausia yra tiesiog įkelti Jūsų nebenaudojamus daiktus ir to nepergalvoti, nesinervinti, kad jų greit neparduodate, nes viskas ateis savu laiku.

2. Tinklaraščio (blogo) kūrimas
Jei Jums patinka rašyti ir yra temų, kurios Jus žavi ir kurias gerai išmanote, galite užsidirbti papildomai kurdami tinklaraštį.
Tinklaraštis (angl. blog) – vis pildoma internetinė svetainė, kurioje dalinamasi įvairiais patarimais, daromos produktų ar paslaugų apžvalgos, pateikiami atsakymai į žmonių ieškomus klausimus ar rašoma kita naudinga informacija.
Tai puikus variantas mamoms, auginančioms vaikus, nes tinklaraščio rašymas reikalauja reguliarumo ir išugdyto įpročio.
Tad galite susiplanuoti savo dieną taip, kad kai Jūsų vaikai užmiega pietų miegeliui, galite skirti, pavyzdžiui, po 30 min. kiekvieną dieną savo tinklaraščio kūrimui (laiką nusistatykite individualiai pagal savo rutiną ir vaikų miego ilgį 😀).
Taip išsiugdysite įprotį, kuris reikalingas sėkmingam rašymui, padedančiam užsidirbti.
Turėkite omenyje, kad blogo kūrimas negeneruoja didelių pajamų iškart. Iš pradžių bus sunku užsidirbti, bet eigoje, kai jau turėsite ne vieną įrašą ir Jūsų turinys bus labiau pasiekiamas, galėsite aiškiai matyti, kaip staigiai pajamos ima didėti.
Tad kuriant tinklaraštį reikalinga kantrybė bei pastovumas – iš pradžių reikės susikoncentruoti į įpročio rašyti išsiugdymą, o finansinius rezultatus pajusite vėliau.

Kaip galima užsidirbti iš tinklaraščio rašymo?
- Naudojant partnerių nuorodas – nemažai įmonių suteikia galimybę tapti jų asocijuotų partnerių programos (affiliate program) nariais. Tai reiškia, kad rekomenduodami savo partnerių prekes ar paslaugas, galite užsidirbti dalį pajamų, kurias išleidžia žmonės, nusipirkę tai, ką rekomendavote. Procentas, kurį galite užsidirbti, skiriasi priklausomai nuo konkrečių partnerių programos.
- Kuriant partnerių produktų apžvalgas – šis būdas dažniausiai reikalauja susitarimo su partneriais (kai jie kreipiasi į Jus su prašymu pareklamuoti konkretų jų produktą arba Jūs į Juos kreipiatės su pasiūlymų tai padaryti). Reklamuojant partnerių produktus galite nemokamai juos gauti arba užsidirbti pinigų už reklamą. Tai priklauso nuo susitarimo ir turimų poreikių.
- Rodant reklamas – naudodami įvairias reklamas savo svetainėje galėsite užsidirbti papildomai. Kuo daugiau skaitytojų Jūsų tinklaraštis pritrauks, tuo daugiau reklamų jie pamatys, vadinasi, Jūs užsidirbsite daugiau. Turėkite omenyje, kad taip gaunamos pajamos nėra didelės, tačiau vis tiek papildomi finansai į kišenę.
- Kuriant skaitmeninius ar fizinius produktus/paslaugas – jei rašote, pavyzdžiui, apie investavimą, galite pasiūlyti skaitytojams savo konsultaciją (žinoma, jei gerai išmanote šią sritį) arba jei rašote apie žvakių naudojimo naudą, būdus ir pan., galite pasiūlyti skaitytojams įsigyti Jūsų kuriamas žvakes. Tokiu būdu Jūsų rašomas tinklaraštis taps reklamos priemonė, kuri atves vis daugiau pirkėjų ir padės užsidirbti daugiau.
Nuo ko pradėti blogo kūrimą?
Jei norite rašyti tinklaraštį, mano rekomendacija – susikurti savo internetinę svetainę, kurioje galėsite kelti visus įrašus.
Mano akimis, tai geriausias sprendimas siekiant užsidirbti iš tinklaraščio, nes:
- Tai bus tik Jūsų svetainė, kurią Jūs patys galėsite valdyti ir niekas jos iš Jūsų neatims (pvz., nenutrauks prenumeratos, neužblokuos ir pan.). Taip užtikrinsite, kad Jūsų įdėtas darbas atsipirtkų, o ne pradingtų kartu su visa paskyra.
- Reikės mažesnių investicijų lyginant su tinklaraščio rašymu kitose platformose. Dažnu atveju siekiant savo įrašus talpinti kitų valdomose svetainėse reikalingas kasmėnesinis ar metinis mokestis, kuris bendroje sumoje tampa didesnis nei savo internetinės svetainės susikūrimas ir susimokėjimas už paslaugas į priekį. Nors iš pradžių suma gali išgąsdinti, tačiau ilgesnėje laiko perspektyvoje išleisti finansai kuriant savo svetainę yra kur kas mažesni nei išlaidos bandant kurti blogą kitų platformose.
- Galėsite savo svetainę susikonfigūruoti pagal save. Puslapio spalvos, šriftai, išdėstymas, nuotraukos ir visa kita galės atrodyti taip, kaip Jūs norite. Beveik jokių limitų nėra – galėsite išpildyti visas turimas dizaino užgaidas.
Tikiu, kad savo internetinės svetainės kūrimo procesas gali šiek tiek išgąsdinti (bent mane išgąsdino iš pradžių).
Dėl to noriu pasidalinti abstrakčiomis gairėmis, kad šitas pirmas žingsnis nenumuštų Jūsų noro pradėti savo tinklraraščio kūrimą.
Kadangi pati blogą rašau svetainėje, kurią susikūriau naudodama Hostinger programą, pasakosiu būtent apie šią platformą, nes labiausiai išmanau, kaip su ja elgtis.
Pirmieji ir pagrindiniai žingsniai, kaip susikurti savo internetinę svetainę
1. Visų pirma, reikia įsigyti hostingą – internetinę erdvę, kurioje bus Jūsų svetainė. Nuėję į Hostinger puslapį (galite paspausti ant pavadinimo) meniu viršuje pasirinkite „Hostingas“, o tada „Web hostingas“.
Gali būti, kad iš pradžių puslapio kalba yra anglų – jei norite, kad viskas būtų lietuvių kalba, galite virštuje paspausti ant Amerikos vėliavėlės ir ją pakeisti į Lietuvos.
2. Šiek tiek žemiau puslapyje rasite 4 galimus planus svetainės hostingui. Jie skiriasi pagal kainą ir siūlomus privalumus.
Gali būti, kad Jums rodo tik 3 planus. Tuomet rekomenduoju meniu viršuje paspausti „Wordpress“ ir tada vėl nueiti į „Hostingas“ ir „Web hostingas“. Taip turėtų atsirasti dar vienas – pigiausiais – planas.
Jei ir tai nesuveikė, tada siūlau pasikeisti šalį viršuje į Ameriką, Ispaniją ar kitokį variantą. Taip sutaupysite nemažai pinigų, nes galėsite įsigyti pigiausią Hostinger siūlomą planą, kuris kartais yra paslepiamas jų platformoje.
3. Panagrinėkite, kuris planas Jums atrodo tinkamiausias ir jį pasirinkite. Aš naudoju pigiausią variantą, nes man pilnai užtenka šio plano suteikiamų funkcijų. Jei kada nors prireiktų daugiau jų siūlomų privalumų, visada galima pasigerinti planą (bet ne pasibloginti!).
4. Išsirinkus planą reikėtų pasirinkti, kiek laiko planuojate naudotis šiuo planu. Rekomenduoju rinktis maksimalų laiko periodą, nes tai apsimokiausia finansiškai – laiko perspektyvoje gaunasi pigiausias variantas. Be to, kai pasibaigs Jūsų pasirinkta speriodamas, nuo tada kaina mėnesiui padidės (apie tai yra mažas prierašas po mygtuku „Įdėti į krepšelį“ (angl. Add to cart), kurį pažymėjau nuotraukoje.
Nors suma iš pradžių gali pasirodyti pakankamai didelė, tačiau viską padalinus galima matyti, kad mėnesiui Jūsų hostingas kainuoja tik kiek daugiau nei 2 Eur, kas yra daug mažiau nei mokestis kitoms platformos už tai, kad leistų naudotis savo paslaugomis. Tad iš patirties siūlau neišsigąsti.
Be to, tinklaraščio kūrimas, kaip jau minėjau anksčiau, yra ilgas procesas, leidžiantis papildomai užsidirbti ne iš karto, o su laiku. Tad bent aš rinkausi 48 mėnesių periodą, nes žinau, kad man tai apsimokiausias variantas.

5. Įsigijus hostingą svetainei reikalingas domenas – internetinis adresas, kuriame matomas Jūsų svetainės pavadinimas ir kuris veda į Jūsų puslapį.
Aš domeną taip pat pirkau per Hostinger, nes man tai pasirodė paprasčiausias ir greičiausias būdas, kai viskas vienoje vietoje. Taip pat čia suteikiama nemokama privatumo paslauga (angl. whois protection), kuri, mano akimis, yra būtina įsigyjant domeną. Jei trumpai, tai yra Jūsų duomenų apsauga, kuri užtikrina, kad nebūtų surasta asmeninė informacija apie žmogų, kuris valdo internetinę svetainę (t. y. paslepiamas Jūsų vardas, adresas ir t. t. nuo skaitytojų).
6. Hostinger puslapio viršuje esančiame meniu paspauskite ant žodžio „Domenai“.
7. Atsidariusiame lange įrašykite savo sugalvotą svetainės pavadinimą. Jį siūlau galvoti pagal tai, kokia tema rašysite blogą. Tada pasirinkite, kokią pabaigą norite naudoti. Rekomenduoju rinktis trumpinį arba .lt, arba .com, nes tai universaliausi ir daugiausiai patikimumo keliantys variantai.
8. Suvedę savo pavadinimą su pasirinkta pabaiga spauskite „Ieškoti“ – taip galite sužinoti, ar Jūsų parašytas domeno pavadinimas vis dar laisvas, o galbūt kažkas jau jį naudoja.
Jei išsipildo antras variantas, puslapio apačioje šiek tiek žemiau yra pateikiamos kelios skirtingos alternatyvos, kurios panašios į Jūsų įvestą pavadinimą. Iš jų galite išsirinkti Jums labiausiai patikusį variantą arba patys sugalvoti naują pavadinimą ir jį vėl patikrinti.
9. Pasirinkus savo svetainės pavadinimą reikia išsirinkti, kuriam laikui perkate domeną. Vėlgi rekomenduoju rinktis ilgiausią galimą periodą, nes tai apsimokiausias variantas. Be to, turėkite omenyje, kad kai tik pasibaigs Jūsų pasirinktas periodas, Jūsų domeno pavadinimas taps laisvas ir kiti žmonės galės jį pasirinkti savo svetainei. Tad siekiant to išvengti, patogiausia yra įsigyti domeną ilgiausiam siūlomam variantui (aš esu įsigijusi 3 metams).
Nors suma atrodo nemaža, tačiau padalinus ją pasirinkto periodo rėmuose gaunasi, kad mėnesiui domenas kainuoja kiek daugiau nei 1 Eur, kas yra pigiau nei pirkti šią paslaugą kas metus ar du.

10. Įsigijus domeną reikia pabaigti jo registraciją – atsakyti į kelis klausimus. Prie klausimo apie pagrindines detales aš rinkausi asmeninis (angl. personal), tada įvedžiau savo asmeninius duomenis (kurie nebus viešai prieinami) ir viskas – Jūsų domenas jau pasiekiamas internete.
11. Po domeno įsigijimo ir atsakymo į klausimus iškart viršuje galite spausti hostingas, nes jau esate jį nusipirkę. Tai padarę spauskite geltoną nustatymų mygtuką (angl. setup).
12. Galiausiai atsiras keli paskutiniai klausimai, į kuriuos aš atsakiau taip: kam kuriate svetainę? – ją kuriu sau; kas kuria šią svetainę? – ją kuriu pati; kokio tipo svetainę norite sukurti? – tinklaraščiui; ar man reikia pagalbos? – aš rinkausi „ne“, nes informacijos ieškojau pati internete, bet Jūs galite pasirinkti „taip“ ir kitus žingsnius įgyvendinti vadovaujantis gidu.
Tai pagrindiniai veiksmai, kuriuos reikia atlikti, norint pradėti kurti tinklaraštį savo svetainėje. Naujo internetinio puslapio dizainą, išdėstymą ir panašiai galite prisitaikyti pagal savo norus ir pasirinktą temą.
3. Savo rankų darbo produktų pardavimas
Šios idėjos įgyvendinimas yra kur kas lengvesnis, jei jau turite tam tikrų įgūdžių (pvz., mokate siūti, gaminti žvakes, užsiimate keramika).
Tačiau tai taip pat gali būti puikus paskatinimas atrasti naują hobį, kuris padės pabėgti iš mamiškos rutinos, o taip pat leis papildomai užsidirbti auginant vaikus.
Savų produktų gamyba gali užimti nemažai laiko, tačiau tai gera galimybė klientams pasiūlyti vienetines prekes, pritaikytas pagal jų poreikius, o tai didina produktų paklausą.
Kur pardavinėti savo kurtas prekes?
Mano rekomendacija, šiuo atveju nebandyti susikurti patiems savo platformos, nes internetinės parduotuvės rengimas yra sudėtingesnis procesas nei svetainės kūrimas tinklaraščiui.
Patarčiau rinktis jau egzistuojančią platformą, kurioje iškart pateikiami galimi parduotuvės dizainai, yra sukurta veikianti pardavimo ir reklamos sistema, dėl ko Jums nebūtina turėti kodavimo įgūdžių.
Vienas iš tokių pavyzdžių, kur galite patalpinti savo svetainę, yra Shopify. Šioje platformoje atsidarius savo internetinę parduotuvę galėsite užsidirbti daugiau, nes savo produkciją pardavinėsite tiesiogiai be tarpininkų ar trečiųjų šalių.
Shopify platformoje jau yra sukurtų svetainės dizainų – Jums tereikia išsirinkti patraukliausią ir labiausiai atitinkantį Jūsų produkciją.
Tik rinkdamiesi dizaino šabloną savo parduotuvei būtinai atkreipkite dėmesį į funkcijas, kurias galima naudoti pasirinktus tam tikrą variantą.
Labai naudinga, kai dizainas suteikia galimybę naudoti iššokančias reklamas arba pasiūlymus – taip galėsite savo svetainės lankytojams akcentuoti perkamiausias mėnesio prekes, įvairius pasiūlymus ar nuolaidas.
Susikurti paskyrą nesudėtinga – visa informacija pateikiama pačioje Shopify platformoje pažingsniui. Tik turėkite omenyje, kad tai ne lietuvių sukurta platforma, tad pagrindinė joje naudojama kalba – anglų.
Tačiau norint prekiauti Shopify reikalingas kasmėnesinis mokestis. Visgi, užsiregistravusiems platformoje pirmos 3 dienos yra nemokamos, o kitus 3 mėnesius galima prekiauti už 1 Eur mokestį.

Taigi galėsite per 3 mėnesius ir 3 dienas išmėginti šį verslo modelį – jei ką, po to galėsite sustabdyti savo veiklą. O jei prekyba pasiteisins, galėsite generuoti papildomas pajamas tiesiai iš namų.

Payhip, kaip ir Shopify, tikrai paprasta naudoti ir nereikia turėti kodavimo ar programavimo įgūdžių – paspaudus mygtuką, kad norite pradėti nemokamai (angl. get started for free) žingsnis po žingsnio būsite palydėti link savo internetinės parduotuvės sukūrimo.
Bet vėlgi tai ne lietuvių įkurta platforma, taigi nenustebkite, kad joje naudojama kalba yra anglų.
Pagrindiniai patarimai pardavinėjant savo gamybos prekes
- Apsibrėžkite, kokias prekes gaminsite – šokinėjimas nuo vieno produkto prie kito, didelio asortimento siūlymas gali skatinti pasimetimą, perdegimą ar ne tokių kokybiškų prekių pasiūlą. Tad vienos nišos išsirinkimas ir iš pradžių nuoseklus darbas joje tikriausiai atneš daugiau papildomų pajamų nei priešingas scenarijus.
- Išsiaiškinkite, ar reikalingi leidimai – priklausomai nuo pasirinktos produktų nišos, gali būti, kad Jūsų verslui bus reikalingi leidimai ar licencijos. Tai ypač aktualu gaminant maisto produktus.
Nebijokite dalintis savo idėja – kuo dažniau savo draugams ar pažįstamiems užsiminsite, kad gaminate kokius nors produktu, tuo didesnė tikimybė, kad jiems prireikus kažko panašaus arba ieškant kam nors dovanos, jie kreipsis į Jus.
4. Mokymų ar konsultacijų vedimas nuotoliu
Jei nesijaučiate gabios ar galinčios kurti kokybiškas prekes savo rankomis ir nenorite to mokytis, galbūt turite kitų įgūdžių?
Pavyzdžiui, prieš motinystę dirbote srityje, kuri daug kam kelia klausimų? Galite konsultuoti žmones jiems aktualiais klausimais.
O galbūt jau kurį laiką praktikuojate jogą ar panašią sporto šaką? Galite pasiūlyti savo mokymų paslaugas.
Pardavinėti ne fizinius produktus, o įvairias paslaugas ar konsultacijas nėra sudėtinga. Visas bendravimas su klientais gali vykti nuotoliu, Jums nereikia sukti galvos apie prekių pristatymą.
Siekiant sukurti patrauklų ir patikimą įvaizdį, rekomenduoju susikurti internetinę svetainę, kurioje galėsite aprašyti savo veiklą, galimus konsultacijų ar nuotolinių mokymų variantus, jų kainą.
Tam siūlau rinktis platformą, kuri jau suteikia internetinei parduotuvei naudingus dizainus, šablonus ir yra visiškai nemokama.
Tai reiškia, kad geriau ne patiems nuo 0 kurti savo puslapį, bet pasinaudoti kitų platformų siūloma paslauga savo parduotuvės atidarymui.
Aš savo internetinę parduotuvę susikūriau per Payhip, nes nežinojau, kaip tiksliai man seksis pardavinėjant ne fizines prekes, tad nenorėjau mokėti platformai už tai, kad leistų joje turėti parduotuvę.

Man tiko, kad Payhip buvo nemokama platforma, pagrinde skirta prekiauti nuotolinėmis paslaugomis ar skaitmeninėmis prekėmis.
Norint taip atsidaryti savo internetinę parduotuvę man nereikėjo kodavimo įgūdžiai. Užteko tik suprasti anglų kalbą arba naudoti vertimo programėles.
Įsivaizduokime, kad jau turite savo parduotuvę. Kitas žingsnis – nuspręsti, kaip teiksite nuotolines konsultacijas, mokymus ar kitas paslaugas.
Tai galite padaryti vaizdo skambučių metu konsultuodami individualiai vieną žmogų arba grupę – tai priklauso nuo temos, kurią vystote, ir to, kada jaučiatės geriausiai bendraudami su žmonėmis.
Vaizdo skambučiams, mano rekomendacija, rinktis tokią mokymų vedimo platformą, kurią dauguma žmonių ir taip naudoja.
Per karantino laikotarpį Lietuvoje ypač populiari tapo Zoom platforma, kurią įsidiegė didžioji dalis nuotoliu dirbusių žmonių. Tad, jei klaustumėte manęs, būtent šią programą ir naudočiau konsultacijų ar mokymų vedimui.
Tik turėkite omenyje, kad Zoom leidžia nemokamai sukurti 45 min. sesiją, po kurios nuotolinis pokalbis yra nutraukiamas.
Tad siūlau įsivertinti, kokio ilgio paslaugas planuojate teikti ir, jei jos bus ilgesnės nei 45 min., galbūt reikėtų pasvarstyti apie prenumeratos įsigijimą arba kitos platformos pasirinkimą?