Kaip išmokyti vaiką pažinti spalvas?

Išmokyti vaikus pažinti spalvas ir jas įvardinti yra nemenkas iššūkis.

Nors mums atrodo savaime suprantama, kad egzistuoja daugybė spalvų ir kaip jos vadinasi, vaikams tai yra visai nauja informacija.

Tad, mokant vaikus apie spalvas, svarbu neskubėti, nespausti jų ir nuosekliai kartoti spalvų pavadinimus. Taip mažiesiems bus lengviau matomą spalvą susieti su jai tinkančiu žodžiu.

TURINYS:

Kada vaikas turėtų mokėti pažinti spalvas?

Vaikai maždaug nuo 18 mėnesio moka pažinti ir skirti spalvas. Tačiau tai nereiškia, kad jie gebės įvardinti matomas spalvas.

Vaikai iki 3 metų dažnai geba įvardinti vieną ar kelias spalvas.

Spalvų mokymosi etapai

  1. Spalvų atpažinimas – pirmiausia vaikai pradeda matyti ir skirti pavienes, atsitiktines spalvas, o būdami maždaug 18 mėnesių jau geba atpažinti daugumą spalvų beveik neklysdami.

  2. Spalvų įvardinimas – vaikai nuo maždaug 2-3 metų pradeda mokytis spalvų pavadinimus ir juos taikyti. Kai vaikai geba įvardinti bent 3 spalvas nesuklydę, tai rodo jų daromą pažangą. 

  3. Spalvų kategorizavimas – ties 4-5 metais vaikai pradeda skirti pirmines ir antrines spalvas bei pradeda numanyti, koks rezultatas gausis, sumaišius kelias skirtingas spalvas.

Kaip išmokyti vaiką pažinti spalvas?

Yra keli būdai, padedantys išmokyti vaikus skirti spalvas.

Mokant vaikus apie spalvas, svarbiausia jų neskubinti ir nespausti, o tiesiog žaidimo forma reguliariai supažindinti su spalvomis ir jų pavadinimais.

Keli patarimai, kaip lengviau mokyti vaikus apie spalvas:

1. Spalvų atitaikymas

Tai viena paprasčiausių ir pačiai mokymosi pradžiai tinkanti technika.

Spalvų atitaikymas reiškia, kad vaikai mokomi paimti, pavyzdžiui, mėlynos spalvos kamuoliuką ir įdėti jį į mėlynos spalvos krepšį. Ir tą patį reikėtų kartoti su kitomis spalvomis.

SVARBU: Jums šiame procese reikėtų garsiai įvardinti daiktų, kuriuos vaikai liečia, spalvas. Taip mažiesiems vėliau bus lengviau savarankiškai susieti matomą spalvą su jos pavadinimu.

Pavyzdžiui, kai vaikas paima žalią kamuoliuką, reikėtų sakyti, kad „jis yra žalias ir jį reiktų dėti į žalią krepšį“.

2. Spalvų mokymas po truputį

Mokant mažylius skirti spalvas, reikia neskubėti. Tai jiems visai nauja informacija, kuriai įsisavinti reikalingas laikas.

Taigi iš pradžių rekomenduojama per dieną mokyti tik 2 spalvas, jas tarpusavyje lyginant. Ypač naudinga pasirinkti 2 kontrastingas, o ne panašias spalvas.

Pavyzdžiui, vaikui pristatyti juodą ir baltą spalvas arba žalią ir raudoną, bet ne geltoną ir oranžinę arba žydrą ir tamsiai mėlyną. 

Taip vaikams bus lengviau įsidėmėti pagrindines spalvas, įžvelgti jų skirtumus, o tai padės greičiau išmokti spalvas.

3. Spalvų mokymas, naudojant vienodus daiktus

Kad vaikams būtų lengviau susikoncentruoti į spalvas, o ne kitokius daiktų skirtumus, vertėtų į mokymo procesą įtraukti tik tos pačios rūšies daiktus.

Pavyzdžiui, mokant žalios ir mėlynos spalvos, reikėtų naudoti tik žalią ir mėlyną kaladėlę arba tik žalią ir mėlyną kamuoliuką, bet ne mėlyną rašiklį ir žalią kamuoliuką ar panašiai.

Taip padėsite vaikams įžvelgti spalvų skirtumus, o ne fokusuotis į kitas daiktų savybes, tokias kaip forma, dydis, atliekama funkcija ir t. t.

4. Kasdienių situacijų įtraukimas, mokant vaikus pažinti spalvas

Vaikus supantys daiktai dažniausiai yra ryškūs ir labai spalvingi. Tad tai puiki erdvė mokyti mažuosius pažinti spalvas.

Pavyzdžiui, kai vaikas paima savo mašinytę, galite sakyti, kad tai raudonos spalvos mašinytė

Arba, kai išeinate pasivaikščioti, galite parodyti į dangų ir sakyti, kad jis yra mėlynas

Arba, kai vaikas ką nors spalvina kreidelėmis ar pieštukais, galite įvardinti kiekvieną spalvą, kurią jis paima.

Tokie smulkūs dalykai padės mažiesiems susieti spalvą su jos pavadinimu ir spalvų mokymosi procesas vyks kasdien, nors ir po truputį.

Iš pradžių gali atrodyti, kad vaikas visai nekreipia dėmesio į Jūsų žodžius ir net neverta aušinti burnos, vardinant spalvas. 

Bet iš tikrųjų, nuosekliai įvardindami vaikų matomas spalvas, padedate jiems mokytis nesąmoningai. Nors to rezultatai išryškėja ne iškart, vėliau net patys nepastebėsite, kai vaikai jau rodys į spalvą ir suteiks jai tinkamą pavadinimą. 

Kodėl naudinga mokytis spalvas?

Pagrindinės priežastys, kodėl verta anksti pradėti kalbėti apie spalvas vaikams:

  1. Padeda suprasti pasaulį – mus supa spalvos, kurios leidžia atskirti daiktus, maistą, drabužius ir pažinti šalia esančią aplinką.

  2. Kalbos lavinimas – mokantis spalvų pavadinimus ir stengiantis juos susieti su pačiomis spalvomis, ugdomi kalbiniai įgūdžiai, kurie prisideda prie vaikų sklandesnio bendravimo.

  3. Kognityvinių įgūdžių lavinimas – spalvų mokymasis ugdo vaikų dėmesingumą, atmintį ir mąstymą, nes spalvos lyginamos tarpusavyje bei grupuojamos pagal skirtingus požymius.

Kitos susijusios temos

Šaltiniai

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Scroll to Top